In vıvo tavşan modelinde stres inkontinans cerrahisinde kullanılanfarklı slıng materyallerinin doku reaksiyonu ve mesh-doku tutunma kapasiteleri ile ayrılma gücünün karşılaştırılması
Tissue reactions of 5 sling materials and tissue material detachment strength of 4 synthetic mesh materials in a rabbit model
  1. Tez No: 420946
  2. Yazar: MURAT TOLGA GÜLPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REŞİT TOKUÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: SSK İstanbul Göztepe Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
AMAÇ: Tension-free vaginal tape (TVT), intravaginal slingplasty (IVS), polypropylene mesh ile herni onarımı, the suprapubic approach to suburethral polypropylene tape (SPARC) ve kadaveric fascia lata prosedürlerinde kullanılan 5 sling materyalinin doku reaksiyonlarının karşılaştırılması. Yine 4 mesh materyalinin (TVT, IVS, surgical polypropylene mesh and SPARC) doku-mesh tutunma kapasitelerinin implantasyon sonrası 2,7,15 ve 30. günlerde karşılaştırılması. MATERYAL METOD: 20 adet beyaz dişi Yeni Zellanda tavşanı randomize olarak gurup 1-2gün, gurup 2-7 gün, gurup 3-15 gün ve gurup 4-30 gün olarak 4 guruba ayrıldı. Anestezi sonrası yapılan orta hat insizyon ile rektus kasına ulaşıldı ve 0.5 x 1.0 cm ebadında materyaller kas üzerine yerleştirildi. Alt ekstremitenin iç yüzüne 4'er adet subfasyal tünel açılıp 1.0 x 0.5 cm'lik polipropilen materyal parçaları tünellere yerleştirildi. 4 materyalin doku ayrılma kuvvetleri 2,7,15 ve 30. günlerde mekanik test ile saptandı. 5 materyal doku reaksiyonlarının değerlendirilmesi için çevre doku ile beraber çıkartıldı. BULGULAR: Mesh'in dokudan ayrılması için gereken minimum ağırlık olan ortalama tutunma gücü 2. ve 30. günlerde tvt için 291.6-2,390.0 gr, SPARC için 178.4-2,160.0 gr, cerrahi mesh için 188.4-1,850.0 gr ve IVS için 92.8-1,510.0 gr olarak ölçüldü. Işık mikroskopisinde 2. ve 7. günlerde anlamlı akut enflamasyon bulguları izlendi. 30. günde tüm materyaller stabil fibrozis ve kas infiltrasyonu gösterdiler. SONUÇ: İmplante edilen tüm materyaller benzer doku reaksiyonu gösterdiler. Kadaverik fasya lata 30. günde anlamlı perifasyal fibrozise yolaçtı. Polipropilen mesh materyalleri içerisinde TVT en yüksek tutunma kapasitesine sahipken, IVS en az değerlere sahipti. TVT tüm data karşılaştırmalarında IVS'den daha iyi sonuçlar verdi. SPARC ve cerrahi mesh'in sonuçları ise TVT ile benzerdi.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: We evaluated tissue reactions to 5 sling materials used in tension-free vaginal tape (TVT), intravaginal slingplasty (IVS), polypropylene mesh hernia repair, the suprapubic approach to suburethral polypropylene tape (SPARC) and cadaveric fascia lata procedures. We also compared the mesh-to-tissue attachment strength of 4 sling mesh materials (TVT, IVS, surgical polypropylene mesh and SPARC) at on days 2, 7, 15 and 30 after implantation. MATERIALS AND METHODS: A total of 20 female New Zealand White rabbits were randomized to group 1-2 days, group 2-7 days, group 3-15 days and group 4-30 days. After the rabbits were anesthetized an 8 cm midline incision was made for rectus muscle access, and 0.5 x 1 cm pieces of TVT, IVS, SPARC, surgical polypropylene mesh and cadaveric fascia lata were sewn to the rectus muscle with direct contact. At the same time 4 subfascial tunnels in the medial surface of the upper extremities were prepared, and 1.0 x 0.5 cm strips of TVT, IVS, SPARC and polypropylene mesh were implanted in each tunnel. On days 2, 7, 15 and 30 after implantation mechanical testing was performed to define tissue detachment strength. The strips of 5 sling materials were then harvested with the surrounding tissue. Specimens were studied by light microscopy. RESULTS: Mean detachment strength, that is the minimum weight needed to move the mesh, of the synthetic meshes from days 2 to 30 were 291.6 to 2,390.0 gm for TVT, 178.4 to 2,160.0 gm for SPARC, 188.4 to 1,850.0 gm for hernia mesh and 92.8 to 1,510.0 gm for IVS (at all data points TVT vs IVS p < 0.05). Light microscopy revealed a quite uniform tissue reaction with a sign of marked acute inflammation in and around the mesh fibers on days 2 and 7 after implantation. All meshes showed stable fibrosis and muscle infiltration on day 30. CONCLUSIONS: All 5 synthetic sling materials produce similar tissue reactions beginning soon after implantation. Cadaveric fascia lata persisted in tissue with remarkable perifascial fibrosis at day 30. When comparing the 4 polypropylene mesh materials; the attachment capacity of TVT was superior and that of IVS was the least of the 4. TVT was statistically better than IVS at all data points. SPARC and hernia mesh provided results similar to those of TVT.