Roma Antlaşması'nın 85. ve 86. maddeleri çerçevesinde rekabet kuralları ve Türkiye'nin rekabet ortamına etkileri
Competition rules and their effects on Turkey's competetive environment within the framework of articles 85 and 86 the Treaty of Rome
  1. Tez No: 420964
  2. Yazar: ARZU TOĞUŞLU KIZBAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. IŞIL KARAKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Topluluğunun Hukuki Yapısı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Rekabet Topluluğun kurucuları tarafından topluluğun temel taşlarından biri olarak değerlendirilmiştir. Bu nedenledir ki AT kurulduğu yıllardan bu yana Rekabet politikasına çok önem vermiştir. Gümrük Birliği rekabet anlamında Türkiye'de çok şey değiştirmiştir. Türkiye'nin kendini farklı bir rekabet ortamında bulmasıyla karşılacağı sorunlar olacaktır. Bu sorunlar ve sorunların aşılması için alınması gereken önlemlerin neler olabileceği tezde ayrıntılı olarak işlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Competition is considered as one of the pillars of the community by the founders of the European Community.Therefore competition policy was very important in the years since the establishment of the European Community. Customs union within the meaning of competition has changed a lot in Turkey. Turkey itself will be faced with the problem in a different competetive environment. These problems and the measures to be taken to solve the problems will be discussed in this thesis.