Türkiye'de yasama ve olağanüstü hal uygulaması: 1987-1996
Legislation and state of emmergency in Turkey: 1987-1996
- Tez No: 420969
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMALİ SAYBAŞILI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada insan haklarına dayanan demokratik bir rejime bağlılıkta ve bu rejimin savunulması ve kurumsallaştırılmasında bir anahtar ölçüt olarak değerlendirilen“olağanüstü rejimlerin”yasama tarafından 1987-1996 yılları arasında nasıl ele alındığı incelenmektedir. Bu amaçla çalışma Türkiye'de 1987 yılından itibaren kapsamlı bir uygulama alanı bulan Olağanüstü Hal (OHAL) uygulamasını, siyasal açıdan ele almakta ve OHAL yönetiminin hükümetler ve TBMM'de grubu bulunan siyasal partiler tarafından nasıl değerlendirildiğini, bu değerlendirmelerin 1987-1996 yılları arasında gösterdiği değişimi ortaya koymaktadır. Çalışma ilk ekseninde olağanüstü yönetim şekillerinin hukuki-anayasal boyutunu araştırmaktadır. Bu çerçevede, Türkiye'de olağanüstü yönetim şekillerinin ilanına karar veren, onaylayan ve uygulayan mekanizmaların daha açıkça anlaşılması amacıyla sırasıyla 1924, 1961 ve 1982 Anayasalarında öngörülen düzenlemelerin incelenmesi ve beraberinde yasama-yürütme ilişkisi ele alınmıştır. Çalışmanın ikinci ekseninde 18. Ve 19. Yasama dönemlerinde TBMM'de yer alan siyasal partilerin OHAL uygulamalarına yaklaşımlarını incelemiştir. Çalışma sonucunda OHAL'e gerekçe olan sorunun parlamentoda çok yetersiz bir şekilde ele alındığı, bu soruna ağırlıklı olarak“güvenlik”bağlamında yaklaşıldığı ve siyasal partilerin OHAL'e yönelik tavırlarının muhalefet-iktidar eksenindeki konumlarına göre değişiklik gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis we have investgated the application of state of emmergency in the Southeast regions of Turkey between 1987-1996 and how the discussiond regarding this application have been conducted in the parliament by the political parties of the time. For this purpose all the General Assemley's minutes regarding the extension and the expansion of the state of emmergencies in and around the Southeast of Turkey are reviewed. The findings are such that most of the parliamentarian discussions have not addressed the real issue in the region and just considered the social problem as separatism and terrorism. It was also established that the poltical parties position has changed quite radically depending on their position of opposition and government.