COVID-19 salgını sebebiyle Türkiye'de alınan tedbirlerin 1982 anayasası ve karşılaştırmalı örnekler çerçevesinde değerlendirilmesi
Constitutional evaluation of COVID-19 measures in Turkey in the light of comparative examples
  1. Tez No: 977226
  2. Yazar: TEVHİDE GİZEM SOYERGİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
Özet
COVID-19 salgınıyla mücadele edebilmek amacıyla devletler çeşitli hukuki mekanizmaları harekete geçirmiştir. Bu kapsamda bazı devletler resmi bir olağanüstü yönetim ilanında bulunmuştur. Bazıları da resmi bir olağanüstü yönetim ilanında bulunmaksızın olağan dönemlerde uygulanması öngörülen mevzuatlarına dayanarak salgınla mücadele amacıyla çeşitli tedbirler almıştır. Türkiye'de COVID-19 salgını sebebiyle resmi bir olağanüstü hâl ilanında bulunulmadığından, tedbirler olağan dönemde uygulanması öngörülen mevzuata dayanılarak alınmıştır. Türkiye'de olağan dönemde temel hak ve hürriyetleri sınırlandıran tedbirlerin alınabilmesi, 1982 Anayasası'nın 13. maddesinde sayılan sınırlama koşullarına uyulmasını gerektirmektedir. Ancak COVID-19 salgınıyla mücadele amacıyla alınan ve temel hak ve hürriyetlere müdahale niteliği taşıyan tedbirlerin büyük bir çoğunluğu, Anayasa'nın 13. maddesinde öngörülen kanunilik ilkesine aykırılık teşkil etmektedir. Anayasa'nın 13. maddesinde öngörülen koşullardan birine aykırılık ise tedbirin Anayasa'ya aykırı olması bakımından yeterlidir. Avrupa Konseyi üyesi devletlerin COVID-19 salgınına verdikleri hukuki yanıt incelendiğinde, devletlerin bazılarında salgın sebebiyle yürütme organı tarafından alınan tedbirlere dayanak oluşturulması amacıyla yasama organının çeşitli düzenlemeler yaptığı görülmektedir. Yine bir kısmında tedbirlerin hukuka uygunluğunu denetlemek amacıyla yargı organlarının harekete geçtiği gözlemlenmektedir. Türkiye'de ise COVID-19 salgınıyla mücadelede yürütme organının aldığı tedbirlere ilişkin etkili bir yasama ve yargı denetiminin gerçekleştiğini söylemek zordur.
Özet (Çeviri)
In order to combat the COVID-19 outbreak, states have mobilised various legal mechanisms. In this context, some states have declared an official state of emergency. Others have taken various measures to combat the pandemic on the basis of their legislation, which is envisaged to apply in ordinary periods, without an official declaration of state of emergency. Since no official state of emergency has been declared in Turkey due to the COVID-19 outbreak, measures have been taken based on the legislation envisaged to be applied in the ordinary period. In Turkey, the adoption of measures restricting fundamental rights and freedoms in the ordinary period requires compliance with the conditions listed in Article 13 of the 1982 Constitution. However, the majority of the measures taken to combat the COVID-19 outbreak, which are in the nature of interference with fundamental rights and freedoms, are contrary to the principle of legality stipulated in Article 13 of the Constitution. Violation of one of the conditions stipulated in Article 13 of Constitution is sufficient for the measure to be unconstitutional. When the legal response of the Council of Europe member states to the COVID-19 outbreak is analysed, it is seen that in some of the states, the legislative body has made various regulations in order to provide a basis for the measures taken by the executive due to the pandemic. It is also observed that in some cases, the judiciary has taken action to review the legality of the measures. In Turkey, it is difficult to say that there has been effective legislative and judicial oversight of the measures taken by the executive in the fight against the COVID-19 outbreak.