Karbapenem dirençli pseudomonas ve acınetobacter türlerinde metallo-betalatamaz (mbl) varlığının araştırılması ve etkileyen risk faktörlerinin incelenmesi
The detection of production metallo-betalactamase (mbl) in carbapenem resistant acinetobacter and pseudomonas species and investigation of risk factors
  1. Tez No: 420972
  2. Yazar: SUNA SEÇİL ÖZTÜRK DENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURCAN BAYKAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Karbapenem dirençli nonfermentatif gram negatif izolatlarda direnç faktörü olarak MBL sıklığının araştırılmasının ve bu olguların çeşitli demografik ve klinik özellikleri açısından değerlendirilmesinin planlandığı bu çalışma, Kasım 2007-Ekim 2008 tarihleri arasında yatarak takip edilen erişkin hastalarda, prospektif olarak yürütüldü. Bu süreçte mikrobiyoloji laboratuvarına gönderilen çeşitli klinik örneklerden izole edilen imipenem ve/veya meropenem dirençli 65 Acinetobacter ve Pseudomonas izolatı çalışmaya alındı. Disk difüzyon yöntemi ile belirlenen bu izolatların E-test yöntemi ile imipenem MİK düzeyleri ölçüldü. Aynı zamanda imipenem-EDTA E-test (AB Bio Disk/İsveç) yöntemi kullanılarak, fenotipik olarak MBL varlığı araştırıldı. Yirmisi trakeal aspirat, 17'si yara, 12'si idrar, yedisi kan ve diğerleri değişik materyallerden izole edilen 65 suştan 46'sı Acinetobacter, 19'u Pseudomonas türü olarak belirlendi. İmipenem-EDTA E-test kullanılarak yapılan değerlendirmede Acinetobacter izolatlarından 41'i (% 89), Pseudomonas izolatlarından 5'i (% 26) MBL pozitif olarak bulundu. MBL pozitif bulunan izolatlardan örnekler alınarak PCR işlemi uygulandı. VIM-1, VIM-2, IMP-1 ve IMP-2 taramalarında pozitif sonuç saptanmadı. Antibiyotiklere direnç durumlarına bakıldığında, amoksisilin/klavulanik asit, aztreonam, seftriakson, sefiksim ve nitrofrantoine yüksek oranda dirençli oldukları görüldü. Netilmisin, TMP/SXT ve tetrasiklin direnci MBL negatif izolatlarda daha yüksek oranda saptandı. İzolatların elde edildiği hastalar, klinik ve laboratuvar bulgularıyla değerlendirilerek infeksiyonu olanlar ayırtedildi. Hastalar demografik özellikler ve hospitalizasyon süresi, örnek alımı öncesinde antibiyotik kullanımı, altta yatan hastalık varlığı, kateterizasyon, tıbbi girişim veya operasyon, yoğun bakım ünitesinde yatış öyküsü, mekanik ventilasyon kullanımı, gibi MBL üretimini etkileyebilecek özellikler açısından değerlendirildi. Fenotipik olarak MBL pozitifliği saptanan izolatların elde edildiği hastalar ile MBL negatif bulunanlar istatiksel olarak karşılaştırıldı. Çalışmaya alınan 62 olgunun değerlendirmesinde, yoğun bakımda yatış öyküsü olması, üremenin tespit edildiği tarihten önce mekanik ventilasyona maruz kalma ve sefalosporin grubu antibiyotik kullanımı istatiksel olarak anlamlı risk faktörü olarak bulundu. Mekanik ventilasyon kullanımı ve yaş mortaliteyi artıran faktörler olarak tespit edilirken, MBL pozitifliğinin mortaliteyi artırmadığı belirlendi. Acinetobacter ve Pseudomonas türlerinde karbapenem direncinden MBL üretimi sorumlu olabilir. Tarama amaçlı fenotipik yöntemlerin kullanılması, MBL üreten bu suşların yayılımının kontrolünü sağlayabilir. Bu izolatlarda genotipik yöntemlerle MBL varlığının doğrulanması kullanılan fenotipik yöntemlerin daha iyi yorumlanmasına katkı sağlayabilir. Yayılımın ve dirence neden olabilecek risk faktörlerinin önceden bilinmesi, hızlı infeksiyon kontrolünün sağlanmasında ve ampirik antibiyotik kullanımlarında yol gösterici olacaktır.
Özet (Çeviri)
Thıs study plannıng to evaluate the frequency of MBL of gram-negatıve non-fermentatıve ısolates and demographic data and clınıcal characterıstıcs of these cases was conducted prospectively ın hospıtalızed patients between November 2007 and October 2008. Sıxty-fıve ımıpenem and/or meropenem resıstant Acınetobacter and Pseudomonas ısolates evaluatıng ın department of Microbiology Laboratory were ıncluded to thıs study. Antıbacterıal actıvıty of these ısolates were determinated usıng dısc dıffusıon methods. Mınımal inhibitory concentratıons (MIC) of ımıpenem were found usıng the E test method. These ısolates were further phenotypıcally studıed MBL productıon usıng Imıpenem-EDTA E test (AB Bio Disk/Sweden). A total of 65 straıns ısolated varıous materıals composed of 17 wound, 12 urıne, 7 blood and others, 46 were Acınetobacter and 19 were pseudomonas specıes. A total of 41 (89%) Acınetobacter and 5 (26%) Pseudomonas ısolates produced MBL were detected usıng Imıpenem-EDTA E test. Isolates producıng MBL were screened wıth PCR method and there were not found positivity for VIM-1, VIM-2, IMP-1 and IMP-2. Hıgh percent ısolates were resıstant to amoxicillin and clavulanıc acıd, aztreonam, ceftriaxsone, cefiksime and nitrofurantoin. MBL not producing ısolates were detected hıgh percent resıstant to netılmıcın, sulfamethoxazole/trimethoprim and tetracyclıne. Patıents who have these ısolates were evaluated accordıng to clınıcal and laboratory data, and than patıents wıth ınfectıon were detected. Patıents were also evaluated ın terms of propertıes that affect the productıon of MBL lıke demographıc data, duratıon of hospitalization, usıng antıbıotıcs before, underlyıng dıseases, catheterization, medıcal ınterventıon and operatıons, hospitalization ın ICU, usıng mechanıc ventılatıon. Patıents obtaıned ısolates wıth MBL positive and negatıve phenotypıcally were statıstıcally compared. In evaluatıon of 62 patıents ıncluded study, hospitalization ın ICU, usıng mechanıc ventılatıon before ısolatıon, usıng cephalosporin group of antıbıotıcs were found risk factors statistically. Whıle using mechanıc ventılatıon and age were factors increasing mortalıty, MBL positivity was not ıncrease mortalıty. MBL production ın Acınetobacter and Pseudomonas specıes may be responsıble for carbapenem resıstance. The use of phenotypıc methods for screenıng can prevent spreadıng of these straıns wıth MBL. Verıfıcatıon of presence of MBL by genotypic methods can contrıbute to a better interpretation of phenotypıc methods used. To known before the rısk factors need to resıstant and spreading provıde control of ınfectıon rapıdly and can be guiding for usıng empırıcal antıbıotıcs.