Farklı bilişsel stillerdeki lise öğrencilerinin hareket ve hareket yasaları konularındaki kavramları anlama düzeylenin farklı ölçme teknikleri ile tespiti
Determining the conceptual understanding levels of high school students' having different cognitive styles on major concepts of motion and motion laws by using different assessment techniques
- Tez No: 420971
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİH ATEŞ, DOÇ. DR. MEHMET BAHAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmada, ölçme tekniklerinin, bilişsel stillerin ve cinsiyetin lise öğrencilerinin hareket ve hareket yasaları konularındaki kavramları anlama düzeyleri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Çalışmaya Bolu ilindeki değişik liselerden 136 öğrenci (erkek=87, kız=49) katılmıştır. Bu çalışmaya katılan öğrencilerin tamamı 2003-2004 eğitim ve öğretim yılının güz döneminde fizik dersinde hareket ve hareket yasaları kavramlarını öğrenmişlerdir. Bu öğretim yılının bahar döneminin başında öğrencilerin hareket ve hareket yasaları konularındaki kavramları anlama düzeyleri farklı formatlarda hazırlanmış üç test kullanılarak belirlenmiştir. Son olarak öğrencilerin bilişsel stillerini belirlemek için saklı figürler testi uygulanmıştır. Bu çalışmada elde edilen veriler analiz edildiğinde şu sonuçlar ortaya çıkmıştır: • Araştırmada, öğrencilerin çoktan seçmeli, açık uçlu testler ve yapılandırılmış iletişim gridi teknikleri ile ölçülen hareket ve hareket yasaları konularındaki kavramları anlama düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu görülmüştür. • Alan bağımlı ve alan bağımsız bilişsel stile sahip öğrencilerin çoktan seçmeli test ile ölçülen kavramları anlama düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farkın olduğu belirlenmiştir. Diğer taraftan ise alan bağımlı ve alan bağımsız bilişsel stile sahip öğrencilerin açık uçlu test ve yapılandırılmış iletişim gridi tekniği ile ölçülen kavramları anlama düzeyleri arasında anlamlı bir farkın olmadığı görülmüştür. • Kız ve erkek öğrencilerin çoktan seçmeli test ile ölçülen hareket ve hareket yasaları konularındaki kavramları anlama düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu belirlenmiştir. Fakat kız ve erkek öğrencilerin açık uçlu test ve yapılandırılmış iletişim gridi tekniği ile ölçülen kavramları anlama düzeyleri arasında anlamlı bir farkın olmadığı görülmüştür. Bu çalışmada elde edilen bulgular ışığında“ölçme tekniklerinin, cinsiyetin ve bilişsel stilin”öğrencilerin hareket ve hareket yasaları konularındaki kavramları anlama düzeyine etkisi eleştirel bir bakış açısıyla incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of assessment techniques, cognitive styles and gender on conceptual understanding levels of high school student on major concepts of motion and motion laws were examined. Participants were 136 students (Male=87, female=49) from various high schools in Bolu. The subjects of this study were taught motion and motions laws in high school physics course in the spring semester of 2003-2004. After completing the spring semester, students' conceptual understandings levels of major concepts of motion and motion laws were assessed by using three tests developed in different formats. At the end of the application group embedded figures test is applied to determine of students cognitive styles. When data which is obtained in this study is analyzed, as follows results are found: • There were statistically significant differences between students' conceptual understanding levels of major concepts on motion and motion laws which are assessed by using multiple choice, open ended tests and structral communication grids. • There was a statistically significant difference between field-dependent and field-independent students' conceptual understanding levels of major concepts which is assessed by using multiple choice test. On the other hand, there were not significant differences between field-dependent and field-independent students' conceptual understanding levels of major concepts which is assessed by using open ended test and structural communication grids. • There was a statistically significant difference between male and female students' conceptual understanding levels of major concepts on motion and motion laws which is assessed by using multiple choice test. But there were not significant differences between male and female students' conceptual understanding levels of major concepts which is assessed by using open ended test and structural communication grids. According to these findings, effects of assessment techniquies, gender and cognitive styles on students' conceptual understanding levels of major concepts on motion and motion laws are critically examined.