Eksternal Co-60 radyoterapisinde doz planlamasının temel ilkeleri ve bu konuda bir mikrobilgisayar projesi
The basic principles of the external Co-60 radiation dose planning and a microcomputer project on this subject
- Tez No: 420976
- Danışmanlar: UZMAN MÜBECCEL TÜMÖZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Onkolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada kişisel bir mikrobilgisayar kullanılarak halen klinikte çalışmakta olan bir Co-60 teleterapi cihazına ait doz planlamasını yapacak bir bilgisayar programı hazırlanmıştır. Kullanılan sistem gelişmeye açıktır ve düşük maliyetle kullanılabilecektir. Gerek tedavi cihazları, gerekse bilgisayar sistemleri ve yan ünitelerinde olan hızlı değişimler sonucu olarak doz planlama bilgisayar sistemleride her geçen yıl değişmekte ve gelişmektedir. Son yıllarda olan diğer bir gelişmede düşük maliyetli olan ve küçük ölçekli kullanım amcıyla yapılan mikrobilgiayarların teknik açıdan bu konuda kullanılabilecek kapasiteye erişmeleridir. Bu tip bilgisayarların doz planlaması yanında radyobiyolojik analizler, hasta takip ve kayıtı, istasitiksel amaçlarla da hizmet vermesi mümkündür.
Özet (Çeviri)
A computer program which to make the dose planning of a Co-60 teletherapy unit currently working in the clinic using a personal microcomputer is prepared. This system is open to further developments and can be used at low cost. Both treatment devices, as well as computer systems and its peripheral units as a result of the rapid changes dose planning computer system also changing and evolving with each passing year. Another development in recent years, with low cost and is made of microcomputers made for small-scale use. These computers are accessing the capacity that can be used in this regard. In addition to dose planning of this type of computers can be used for radiobiological analysis, patient monitoring and recording and statistical purposes.