Lomber disk hernisi ameliyatlarında propofol ve remifentanil ile tiva uygulanan hastalarda bıs monitörizasyonu ile vücut kitle indeksine göre anestezik ajan tüketiminin araştırılması
Lumbar disc herniation surgery, tiva with propofol and remifentanil on bis monitoring in patients with body mass index by the investigation consumption of anesthetic agents
  1. Tez No: 420991
  2. Yazar: BERNA AŞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF TUNALI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada BIS monitörizasyonu altında BMI'na göre TIVA anestezisi ile, anestezik ajan tüketimini araştırmayı amaçladık. Bu amaçla Ekim 2012-Ocak 2014 tarihleri arasında İ.Ü.Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Üniversitesi Hastanesinde elektif olarak lomber disk hernisi ameliyatı yapılacak 18-70 yaş grubu ASA I-III sınıfı hasta grubundan 76 hasta çalışmaya alındı. Premedikasyon olarak 0,03mg/kg midazolam IV yapıldı. Hastalar BMI değerlerine göre üç gruba ayrıldı: Grup 1 (BMI≥30), Grup 2 BMI (25-29.9), Grup 3 (BMI≤24.9) Her üç gruba da BIS monitörizasyonu eşliğinde TİVA anestezisi uygulandı. İndüksiyon öncesinde ve operasyon boyunca her 5 dk.da bir hastaların sistolik, diyastolik ve ortalama arter kan basınçları, kalp atım hızı, periferik oksijen saturasyonları ve BİS değerleri kaydedildi. Operasyon bitiminde anestezi süresi, cerrahi süresi ve operasyon sonunda kullanılan toplam propofol, remifentanil, vekuronyum dozları kaydedildi. Grupların propofol ve remifentanil kullanımı açısından istatiksel anlamlı bir fark saptanmadı. İndüksiyonda kullanılan propofol miktarı ise Grup 1'deki olguların indüksiyondaki Propofol miktarlarının Grup 3'deki olguların miktarlarından istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek olduğu gözlenmiştir (p:0,011; p0,05). Gruplar arasında olguların Vecuronyum miktarları bakımından istatistiksel olarak anlamlı fark gözlenmiştir (p:0,001; p0,05). Gruplar arasında bazal ölçümlere göre operasyon sonrasında gözlenen değişimler bakımından istatistiksel olarak anlamlı fark gözlenmemiştir (p>0,05). Ancak Grup 1'deki olguların bazal ortalama arter basıncı değerlerinin Grup 3'deki olguların değerlerinden istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek olduğu gözlenmiştir (p:0,005; p0,05). BIS monitörizasyonu ile, BMI yüksek olan hastalarda kullanılan propofol miktarında BMI değeri normal olan hastalara göre artış saptanmamıştır. Bu sebeple BIS monitörizasyonunun vücut kitle indeksine bakılmaksızın propofol tüketimini azalttığı kanaatindeyiz. Çalışma gruplarımızdaki hiçbir olguda farkındalık saptanmadı.
Özet (Çeviri)
In this study we aimed to search the consumption of anesthetic agent with TIVA anesthesiology under BIS monitorazition. With this purpose 76 patients varying the ages 18-70, ASA I-II classes thet going to have lomber disc herni operation. As a premedication 0.03 mg/kg midazolam were applied to them. The patients were classified into three subcategories according to BMI values: Group 1 (BMI≥30), Group 2 BMI (25-29.9), Group 3 (BMI≤24.9) Before the induction period or during the operations the patients systolic, diastolic, mean arterial pressure, heart rate, peripheral oxygen saturation and BIS values were recorded. At the end of the operation anesthety duration totally consumed propofol and the remifentanil vecuronyum dosages were recorded. Any logical difference between the usage of propofol and remifentanil wasn't identified statistically. The propofol quantity of Group 1 and statistically is higher than the propofol quantity of group. Any logical difference wasn't identified statistically among other groups. Between the groups according to the vecuronyum quantitiy, logical statistical difference was identified. The vecuronyum quantitiy of Group 1 is statistically higher than of the values Group 2 and Group 3. Any statistical difference was't identified between Group 2 and Group 3. Between the groups during the post operation values according to basal measurement any statistical difference wasn't identified. However it is observed that , based on arter pressure the results of Group 1 average basal results differ from of the results of Group 3. Between the other groups any statistical difference wasn't identified. According to BIS monitorazition, apart from the patients having normal BMI values propofol quantity that is used for he patients having high BMI, is observed to be an increase.Therefore we agree that BIS Monitorization is decreasing the consumption of propofol without body mass index taken into consideration. Any awarness wasn't identified in any case.