Lumbal vertebral disk hernisi ameliyatlarında kullanılan anestezi yöntemlerinin serebral oksijenizasyon üzerine etkileri
Evaluation of the effects of anesthetic methods on cerebral oxygen saturation during lumbar discectomy surgery
- Tez No: 670076
- Danışmanlar: PROF. DR. SADIK ÖZMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Giriş ve Amaç: NIRS (near infrared spektroskopi) monitorizasyonu; intraoperatif dönemde serebral oksijenizasyonun sürekli takibini sağlayan, serebral oksijenizasyonda düşüş oluştuğunda gereken müdahalelerin zamanında yapılabilmesi için kullanılan non-invaziv ve indirekt bir yöntemdir. Bu çalışmada lumbal vertebral disk cerrahisi ameliyatı uygulanan 18- 65 yaş arası ASA 1-2 grubu hastalarda anestezi yöntemi olarak kullanılan genel anestezi ve spinal anestezinin serebral oksijen saturasyonu üzerine olan etkilerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Metot: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi etik kurulundan izin alınarak elektif lumbal vertebral disk hernisi ameliyatı olan 18-65 yaş arası, Amerikan Anesteziyoloji Derneği (ASA) 1-2 fizyolojik skor grubundan toplam 82 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar genel anestezi uygulananlar (Grup 1; n:41) ve spinal anestezi uygulananlar (grup 2; n:41) olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Hastaların preoperatif ve postoperatif supin pozisyonda, intraoperatif pron pozisyonda arteriyel oksihemoglobin saturasyonu (SO2), sistolik arter basınçları (SAB), diyastolik arter basınçları (DAB), ortalama arter basınçları (OAB), kalp hızı (KH) ve bilateral rejyonel serebral oksijen saturasyon (rSO2) değerleri ve ayrıca intraoperatif kanama miktarları, kristalloid sıvı replasman miktarları ve komplikasyonlar kaydedildi. Her iki grubun verileri istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Bulgular: Her iki grup arasında supin pozisyonun 5. dakikası, pron pozisyonda 5.dakika, 10. dakika, 20. dakika ve vaka sonu supin pozisyonun 5. dakikasında sağ ve sol rSO2 değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar bulundu (p0.05). Grup 1'de sağ ve sol rSO2 değerleri bazal değerler ile karşılaştırıldığında hem sağ hem de sol rSO2 değerleri için supin pozisyonun 5. dakikası, pron pozisyonunda 5. dakika, 30. dakika, 40.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: NIRS (near infrared spectroscopy) monitoring; It is a non-invasive and indirect method that provides continuous monitoring of cerebral oxygenation in the intraoperative period and is used to perform the necessary interventions in a timely manner when a decrease in cerebral oxygenation occurs. In this study, It was aimed to compare the effects of general anesthesia and spinal anesthesia on cerebral oxygen saturation in ASA (American Society of Anesthesiology) 1-2 group patients aged 18-65 years who underwent lumbar discectomy. Methods: With the permission of University of Health Sciences Antalya Training and Research Hospital ethics committee, a total of 82 patients between the ages of between 18 and 65, who undervent elective lumbar discectomy from the ASA 1-2 physiological score group were included in the study. The patients were divided into 2 groups as those under general anesthesia (group 1; n:41) and those under spinal anesthesia (group 2; n:41). Preoperative and postoperative supine position, arterial oxyhemoglobin saturation (SO2), systolic arterial pressure (SAP), diastolic arterial pressure (SAP), diastolic arterial pressure (DAP), mean arterial pressure (MAP), heart rate (HR), and bilateral regional cerebral oxygen saturation (rSO2) values as well as intraoperative bleeding, crystalloid fluid replacement and complications were recorded. The data of both groups were compared statistically. Results: A statistically significant difference was found among the two groups between the 5th minute of the supine position(p0.05).