Obezitenin sağlıklı ve hastalıklı periodontal dokular üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of obesity on healthy and diseased periodontal tissues
- Tez No: 421011
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜGE LÜTFİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı, obezitenin periodontal sağlıklı ve hastalıklı dokulardaki etkisini klinik periodontal parametrelerle ve birer oksidatif stres (OS) belirteci olan malondialdehid (MDA), protein karbonil (PC) ve total antioksidan kapasitesinin (TAOK) dişeti oluğu sıvısındaki (DOS) seviyeleri aracılığıyla değerlendirmektir. Materyal ve metot: Çalışmaya sistemik sağlıklı 45 normal kilolu birey ve 48 obez birey dahil edildi. Obezite teşhisinde vücut kitle indeksi kullanıldı. Periodontal durum, plak indeksi (Pİ), gingival indeks (Gİ), sondalamada kanama (SK), cep derinliği (CD), klinik ataçman seviyesi (KAS) ölçümleri ve radyograflarla değerlendirildi. Gruplar, normal kilolu periodontal sağlıklı (Grup 1), normal kilolu gingivitisli (Grup 2), normal kilolu generalize kronik periodontitisli (Grup 3), obez periodontal sağlıklı (Grup 4), obez gingivitisli (Grup 5) ve obez generalize kronik periodontitisli (Grup 6) bireylerden oluşturuldu. DOS' ta MDA, PC, TAOK seviyeleri ELISA yöntemiyle incelendi. Bulgular: DOS MDA, PC seviyeleri Grup6>Grup5>Grup4 (pGrup2>Grup1 (pGrup3, Grup5>Grup2, Grup4>Grup1 şeklinde; TAOK ise aynı sırayla düşük çıktı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of our study is to evaluate the effect of obesity on periodontally healthy or diseased tissues by clinical periodontal parameters; malondialdehyde (MDA), protein carbonyl (PC) and total antioxidant capacity (TAOC) levels as biomarkers of oxidative stress (OS) in gingival crevicular fluid (GCF). Material and Method: Systemically healthy 45 normal-weight adults and 48 obese adults were included in the study. Body mass index was used in diagnosis of obesity. Periodontal status was determined through plaque index (PI), gingival index (GI), bleeding on probing (BOP), probing depth (PD), clinical attachment level (CAL) and radiographs. Normal weight and obese adults were analyzed in 6 groups, (normal weight+periodontally healthy (Group 1), normal weight+gingivitis (Group 2), normal weight+generalized chronic periodontitis (Group 3), obese+periodontally healthy (Group 4), obese+gingivitis (Group 5), obese+generalized chronic periodontitis (Group 6). MDA, PC, TAOC levels were examined by ELISA method. Results: According to GCF MDA and PC levels, groups were listed as Grup6>Group5>Group4 (pGroup2>Group1 (pGroup3, Group5>Group2, Group4>Group1; TAOC level was listed as Group6