Beyin omurilik sıvısı (BOS) incelemesi ile tanı konulan nörometabolik hastalıklar
Neurometabolic diseases diagnosed by cerebral spinal fluid (CSF) metabolite analysis
- Tez No: 421184
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VİLDAN GÖKNUR HALİLOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Vezir E, Beyin omurilik sıvısı (BOS) incelemesi ile tanı konulan nörometabolik hastalıklar. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Uzmanlık Tezi. Ankara, 2011.Giriş: BOS rutin olan ve olmayan metabolit incelemesi ile tanı konulan hastalıklar; GLUT1 eksikliği, serin eksikliği sendromu, glisin ensefalopatisi, yenidoğan dönemi vitamin bağımlı ensefalopatileri, serebral folat eksikliği, kalıtsal nörotransmitter metabolizması bozukluklarıdır.Materyal ve Metod: Hacettepe Üniversitesi İhsan Doğramacı Cocuk Hastanesi Metabolizma Laboratuvarı Metabolik hastalıklar Tanı Tarama Merkezi?nde, Mart 2009-Eylül 2010 tarihleri arasında, BOS rutin olan ve olmayan metabolit incelemesi yapılan ve verilerine ulaşılabilen 62 hasta çalışmaya dahil edilmiş ve hastaların klinik, muayene, laboratuvar bulguları özgül tanı alan ve almayan grupta karşılaştırılmıştır.Sonuçlar: Hastaların 16?sında (25.8%) özgül tanı konulabilmiş, tanı gruplarını aromatik L-aminoasit dekarboksilaz (AADC) eksikliği (n= 4), süksinik semialdehit dehidrogenaz (SSADH) eksikliği (n= 4), dopa-duyarlı distoni (n= 3), glisin ensefalopatisi (n= 2), serin biyosentez defekti (n= 1), serebral folat eksikliği (n= 1), ve piridoksal fosfat bağımlı nöbetler (n= 1) oluşturmuştur. Tanı alan hastaların biri dışında hepsinde akrabalık mevcuttu. Tanısal BOS incelemesi ile, bulguların başlama yaşı arasında geçen süre 21.5 ay (median 0.4-111.4 ay) idi. BOS incelemesinin özgül tanıya pozitif katkısı % 25.8 idi.Akrabalık (%93.8), okülojirik kriz ve anormal göz hareketleri (%50), ve diurnal flüktuasyon (%81.8) özgül tanı alan ve almayan grupta, bu seride istatistiksel olarak farklılık gösteren değişkenler idi. Laboratuvar bulguları (EEG ve nörogörüntüleme) özgül değildi.Tartı?ma: Pediatrik kalıtsal nörotransmitter metabolizması bozukluklarının tanınması klinik bulguların oldukça heterojen olması, ideal bir tanı seti oluşturmak mümkün olmadığından güçtür. Akrabalık öyküsü, diurnal flüktuasyon, anormal göz hareketleri (okülojirik kriz) uyarıcı olup, özel tedavi seçenekleri ve genetik danışma/ prenatal tanı açısından da bu grup hastalarda BOS rutin olan ve olmayan metabolit incelemesi planlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Vezir E, Neurometabolic diseases diagnosed by cerebral spinal fluid (CSF) metabolite analysis. Hacettepe University Faculty of Medicine, Thesis in Pediatrics. Ankara 2011.Background: Neurometabolic diseases diagnosed by CSF examination are, GLUT1 deficiency, serine-deficiency syndromes, glycine encephalopaty, neonatal vitamin-responsive epileptic encephalopathies, cerebral folate deficiency, disorders of monoamine metabolism and ?-amino butyric acid (GABA) metabolism. There is a wide clinical spectrum of manifestations involving nervous system and psychomotor development, hormone secretion, cardiovascular, respiratory, gastrointestinal control, sleep mechanisms, body temperature and pain.Materials and Methods: We retrospectively analysed demographic, clinical, neurological findings, laboratory and neuroimaging features of 62 patients admitted to Departments of Pediatric Neurology and Metabolism, in whom CSF examination were performed for neurometabolic disorders. Patients with and without a final diagnosis were compared.Results: Among 62 patients, 16 (25.8%) had a final diagnosis, including aromatic L-amino acid decarboxylase (AADC) deficiency (n= 4), succinic semialdehyde dehydrogenase (SSADH) deficiency (n= 4), dopa-responsive dystonia (n= 3), glycine encephalopathy (n= 2), serine biosynthesis defect (n= 1), cerebral folate deficiency (n= 1), , and pyridoxal phosphate dependent seizures (n= 1). There was consanguinity in all, except one. The median age of performing a diagnostic LP and time lag between the onset of symptoms in the group having a diagnosis was 21.5 months (min : 0.4, max : 111.4). Positive yield of a diagnostic LP fort he diagnosis of inherited neurotransmitter metabolism disorder was over all 25.8%.Consanguinity (93.8%), oculogyric crisis (50%) and diurnal variation (81.8%) were the only statistically significant variables, in patients with and without a specific diagnosis. Laboratory findings (EEG and neuroimaging) were non-specificConclusions: It is challenging to diagnose neurotransmitter defects, since there is not an ideal set of clinical symptoms. Consanguinity, diurnal variation and abnormal ocular movements (oculogyric crises) are the most significant findings associated with a diagnosis of a specific neurometabolic disorder by CSF examination in our cohort. Early diagnosis is of great importance not only for specific treatments but also for genetic counseling and prenatal diagnosis.