Intermediaries in the design for sustainability field: Strategies for developing innovation support mechanisms in Turkey
Tasarım için sürdürülebilirlik alanında aracı kurumlar: Türkiye'de inovasyon destek mekanizmaları geliştirmek için stratejiler
  1. Tez No: 421240
  2. Yazar: ELİF KÜÇÜKSAYRAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA AYDINLI, PROF. DR. HAN BREZET
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
İstanbul Teknik Üniversitesi ve Delft Teknoloji Üniversitesi'nde yürütülen bu ortak doktora çalışması, Türkiye'de henüz gelişmemiş olan“sürdürülebilirlik için tasarım”alanında firmalar için inovasyon desteği üzerine odaklanmaktadır. Bu çalışma, Türkiye'deki firmaların tasarım ve sürdürülebilirlikle ilgili destek ihtiyaçlarını, bu ihtiyaçların nasıl giderilebileceğini ve sürdürülebilirlik için tasarım yaklaşımının Türkiye'de endüstriye nasıl yayılabileceğini araştırmaktadır. Çalışma, hem Türkiye'nin sürdürülebilir kalkınmasına, hem de tasarım, inovasyon ve sürdürülebilirlik alanlarında literatüre katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Daha spesifik olarak, bu çalışmanın araştırma amacı, sürdürülebilirlik için tasarım üzerine firmalar için inovasyon desteğini irdelemek ve toplumsal amacı, sürdürülebilirlik için tasarımın Türkiye'deki endüstriye firmaların inovasyon süreçlerini destekleyerek yayılmasıdır.
Özet (Çeviri)
This joint PhD study between Istanbul Technical University and Delft University of Technology explores the innovation support for companies working on design for sustainability. As design for sustainability is not yet developed in Turkey, this study investigates the innovation support needs of companies working on design for sustainability, how these needs can be fulfilled and how to enable further spreading of the design for sustainability approach throughout the industry in Turkey. By these means, the dissertation aims to contribute both to Turkey's sustainable development and to theory in the fields of design, innovation and sustainability. More specifically, this study has a research aim to investigate innovation support for companies working on design for sustainability and a societal aim to spread the design for sustainability approach throughout the industry in Turkey by supporting the companies' innovation processes.