Factors affecting dispute resolution methods in international construction companies
Uluslararası inşaat sözleşmelerinde uyuşmazlık çözümü yöntemlerinı etkileyen faktörler
  1. Tez No: 421254
  2. Yazar: SAHAR BAHEMAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA HEYECAN GİRİTLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, İşletme, Civil Engineering, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Proje ve Yapım Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Günümüzde, inşaat projelerindeki gecikmeler ortaklar arasındaki anlaşmazlıkların yani sıra zaman kaybına ve yüksek maliyetlerin en büyük sebepleridir. Uyuşmazlık yönteminin farklılıklarının giderilmesi için tanımlanması, değerlendirilmesi, önlenmesi ve anlaşmazlıkların çözümünü içeren bu tür komplikasyonlar ile ilgili uygun bir yöntemdir. Bu nedenle, yasa tasarısı uygulanmalı yada bu farklıklıkar ön görülerek doğru tespitler ve değerlendirmeler yapılarak bu sorunlara çözüm yolları bulunmalı.
Özet (Çeviri)
Today, claims and disputes in construction projects are one of the sources of delay in projects that have caused many problems for parties as well as wasting large amount of time and expenses (J.J O'Brien 2012). Dispute management as a method to resolve these differences is an appropriate way of dealing with such complications, which includes identification, evaluation, prevention and settlement of disputes. Therefore, resolutions could be established or these differences could be prevented before occurring by correct identification and assessment of cases, prevents disputes occurrence or find a solution for them