Stachys cinsinin Spectabiles alt seksiyonu üzerinde morfolojik ve anatomik çalışmalar
The morphological and anatomical studies in subsection Spectabiles of the genus Stachys
- Tez No: 421373
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH SATIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Botanik, Morfoloji, Anatomy, Botany, Morphology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de yayılış gösteren Stachys L. cinsinin Eriostomum (Hoffmann. & Link) seksiyonu içerisinde bulunan Spectabiles R. Bhattacharjee subseksiyonu türlerinin morfolojik, mikromorfolojik, anatomik özellikleri ortaya konmuştur. Stachys cinsinin Spectabiles subseksiyonu Türkiye'de 5 takson ile temsil edilmektedir. Bu türler; Stachys spectabilis Choisy ex DC., S. longispicata Boiss. & Kotschy, S. viticina Boiss., S. huetii Boiss, S. bayburtensis R. Bhattacharjee & Hub.- Mor. Spectabiles seksiyonu'ndaki beş taksonun gövde ve anatomik karakterleri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Anatomik çalışmalarda, gövde ve yapraktan alınan enine kesitler detaylı olarak incelenmiştir. Anatomik karakterler çizim ve çekilen fotoğraflarla desteklenmiştir. Morfolojik çalışmalarda, türlerin ayrıntılı tanımları belirtilmiştir. Gövde ve yaprakların taramalı elektron mikroskobu (SEM) fotoğrafları çekilmiştir. Taksonların anatomik yapıları genel olarak benzerlik göstermekle birlikte; gövde anatomik yapısında; kollenkima sıra sayısı, tüy örtüsü, parankima sırası farklıdır. Yaprak anatomik yapısında ise; mezofil, tüy örtüsü, parankima ve orta damar yapısı farklıdır. S. viticina'da köşelerde ksilem dokusu en fazladır. S.longispicata'da gövde köşelerindeki kollenkima tipi levha kollenkimasıdır. Köşeler arası kollenkima S.longispicata ve S. bayburtensis 'de bir sıralı olarak bulunur. Ayrıca S.longispicata ve S. bayburtensis 'de ekvifasiyal yaprak tipi vardır.
Özet (Çeviri)
In this study, morphological, micromorphological and anatomical features of the genus Stachys L. from subsection Spectabiles R. Bhattacharjee in section Eriostomum (Hoffmann. & Link) was investigated in Turkey. The subsection Spectabiles is represented by 5 taxa in Turkey. These species; Stachys spectabilis Choisy ex DC., S. longispicata Boiss. & Kotschy, S. viticina Boiss., S. huetii Boiss, S. bayburtensis R. Bhattacharjee &Hub.-Mor. Spectabiles five species of section were investigated comparatively anatomical characters of stem and leaves. On anatomical studies, the cross sections taken from stem and leaves were examined. Anatomical characters were drawn and were taken of photos with microscope. In morphological studies, detailed descriptions of taxa were given. Plant stem and leaves were taken of photos with scannig electron microscope (SEM). Anatomical characters are generally similar, but on anatomical structure of stem; collenchyma, trichomes, parenchyma layers are different. Anatomical characters of leaves; mesophyll, trichomes, parenchyma layers and mid vein are different.The xylem is the most wide space on corners in S. viticina. S. longispicata stem corner collenchyma style is plate. The corners intermediate are one layer collenchyma on S. longispicata and S. bayburtensis. S. longispicata and S. bayburtensis has ekvifasiyal leaf.