İzmir-Tuzla kuş cennetinin florası
  1. Tez No: 50672
  2. Yazar: NUR KEYİKÇİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖZCAN SEÇMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
k-s 7.ÖZET Çalışma bölgemiz olan İzmir Tuzla Kuş Cenneti İzmir iline bağlı olup, bitki coğrafyası yönünden Akdeniz floristik bölgesi içinde yer almakladır. Türkiye florasındaki kareleme sistemine göre Bl karesine girmektedir. Flora çalışmaları sonucunda bölgede 60 familya 206 cinse ait 308 takson saptanmıştır. Bu taksonlardan hepsi Spermaphyta divizyosuna dahildir. 308 taksonun 3'ü Gymnospermae, 3051 Angiospermae alt divizyosuna dahildir. Angiospermlerin 236* sı Dicotyledoneae sınıfında, 69' u Monocotyledoneae smıfinda yer almaktadır. Endemik türlerin sayısı 2 olup, bunlar Puccinellia koeieana subsp. anatoHca ve Stachys cretica subsp.smyrnaea' dir.
Özet (Çeviri)
4.6 8.SUMMARY îzmir Tuzla Bird Paradise as our study area is placed on the state of Izmir and is included in the Mediterranean floristic region from the plant geographical point of view. According to the Turkish grid square system, it lies in Bl square. In all 308 taxa belonging to 206 genera and 60 families were collected at the end of the flora studying. All taxa belong to Spermatophyta division. Of the 308 taxa, 3 are from subdivision Gymnospermae and 305 are from Angiospermae. 236 taxa of Angiospermae are included in class Dicotyledoneae and 69 taxa of Angiospermae are included in class Monocotyledoneae. Endemics are 2 and these are Puccinellia koeieana subsp. anatolica and Stachys cretica subsp. smyrnaea.