Katılaştırılmış yüzen organik damla dispersif sıvı-sıvı mikroekstraksiyonu ile indometazin'in önderiştirilmesi
Preconcetration of indomethacin using dispersive liquid-liquid extraction based on solidification of floating organic droplet method
  1. Tez No: 421389
  2. Yazar: NESRİN TOPAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERYA KARA FISHER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
İndometazin ilacının önderiştirilmesi amacı ile katılaştırılmış yüzen organik damla dispersif sıvı-sıvı mikroekstraksiyonu yönteminin seçilmesinde; uygulama kolaylığı, düşük maliyet, yüksek önderiştirme faktörü sağlaması ve yüksek geri kazanım sunması etkili olmuştur. Bu çalışmanın amacı; ekstraksiyon çözücüsü olan 1-undekanol kullanılarak dere suyu, çeşme suyu ve idrar örneklerinde indometazin ilacının önderiştirilmesi ve tayini amacı ile katılaşan organik damla dispersif sıvı-sıvı ekstraksiyonu yönteminin geliştirilmesidir. İyi bir ekstraksiyon verimi elde edilebilmek için ilk olarak; pH, dispersif çözücü olan etanol hacmi, ekstraksiyon çözücüsü olan 1-undekanol hacmi ve NaCl derişiminin etkisi gibi farklı parametrelerin etkileri optimize edildi. Ayrıca analitin geri kazanımı üzerine yabancı iyonların etkileri incelenmiştir. Optimize şartlar altında geliştirilen yöntemin çeşme suyu, dere suyu gibi doğal su örneklerinde ve idrar örneğinde uygulanabilirliği araştırıldı. Yöntemin gözlenebilme sınırı önderiştirmesiz 17,9 µg L-1 olarak bulundu. 2 mg L-1 indometazin katılan örneklerdeki geri kazanım değerleri önderiştirmesiz yapılan deneylerle çeşme suyu için % 103.4, dere suyu için % 94,7, idrar örneği için % 98.5 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
A dispersive liquid-liquid extraction method based on solidification of a floating organic droplet for the preconcentration of the drug Indomethacin was selected because this method provides ease of application, low cost, high preconcentration factor and a high recovery yield. The purpose of this study is to develop a preconcetration method to determine Indomethacin in river water, tap water and urine samples using a dispersive liquid-liquid extraction method based on the solidification of a floating organic droplet To obtain good extraction efficiency, experimental parameters such as pH, the volumes of dispersive solvent and extraction solvent and the concentration of NaCl were optimized. The applicability of the method was investigated under the optimized conditions for river water, tap water and urine. The limit of detection of Indomethacin was found to be 17.9 µg L-1 under the optimized experimental conditions without preconcentration. The average recovery values of Indomethacin were 103.4% for the tap water, 94.7% for the river water and 98.5% for urine samples when spiked with 2 mg L-1 without preconcentration.