N,n'-bis (2-hidroksi-5-bromo-benzil) 1,2 diaminopropan kullanılarak dispersif sıvı sıvı mikroekstraksiyon yöntemi ile bakır ve kadmiyum iyonlarının önderiştirilmesi ve FAAS ile tayini
Preconcentration of copper and cadmium ions with dispersive liquid-liquid microextraction method using n,n´-bis (2-hydroxy-5-bromo-benzyl) 1,2 diaminopropane by FAAS detection
- Tez No: 421391
- Danışmanlar: PROF. DR. DERYA KARA FISHER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmanın amacı ligand olarak N,N'-bis (2-hidroksi-5-bromo-benzil) 1,2 diaminopropan (HBDAP ) kullanarak dispersif sıvı sıvı mikroekstraksiyon yöntemi ile bitki ve doğal su örneklerinde bakır ve kadmiyum elementlerinin önderiştirilmesi ve tayini için yöntem geliştirmektir.Optimum deneysel koşullar belirlenmiş ve geliştirilen dispersif sıvı sıvı ekstraksiyon yönteminin Cu (II) ve Cd(II) iyonlarının tayini için uygulanabilirliği araştırılmıştır. Bu çalışmanın birinci aşamasında kompleks oluşumu ve ekstraksiyon verimi için ekstraksiyon ve dispersiyon çözücülerinin hacimleri, pH ve ligand ve yüzey aktif maddelerinin konsantrasyonlarının etkileri gibi bazı önemli parametreler optimize edilmiştir. Ayrıca değişik metal iyonları içeren sentetik karışımlarda Cu(II) ve Cd (II) iyonunun tayinine girişim yapabilecek metallerin belirlenmesi çalışmaları yapılmıştır. Elde edilen bulgular geliştirilen yöntemin birçok farklı örnekte Cu(II) ve Cd (II) iyonlarının tayini için analitik amaçlı uygulanabileceğini göstermiştir. Geliştirilen bu yöntemin doğruluğu sertifikalı standart referans maddelerin SLRS-5 standardı ve 1573 a Tomato Leaves analizi ile kontrol edilmiştir. Sonuçlar sertifikalı değerler ile uyumlu bulunmuştur. Önerilen yöntem deniz suyu, dere suyu ve bitki gibi farklı örneklere uygulanmıştır. Analiz edilen örneklerde geri kazanım değerleri % 94,8 ile % 118,1 arasında bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to develop a new method for the preconcentration of Cu(II) and Cd(II) ions from plant materials and natural waters via a dispersive liquid-liquid microextraction method using N,N- bis (2-hydroxy-5-bromo-benzyl) 1,2 diaminopropane (HBDAP) as ligand with determination using FAAS. Optimum experimental conditions were determined and the applicability of the proposed method was investigated to determine Cu(II) and Cd(II) ions. In the first step of the work, the parameters that affect complex formation and extraction, such as volume of extractant/disperser solvent, pH, the concentration of NaCl and of the ligand were optimized. The interference effects from other ions on the determination of Cu(II) and Cd(II) ions were investigated in synthetic mixtures that contain different ions. These results showed the analytical applicability of the proposed method in different kinds of samples. The accuracy of the developed method was checked through the analysis of a certified standard reference materials (SLRS-5, River water, Tomato Leaves 1573 a). Results obtained were in agreement with certified values. The proposed method was applied to river water, seawater and a plant material. The recovery values in these samples from spike experiments were between 94.8 and 118.1 %.