N,N'-bis(2-hidroksi-5-bromo-benzil)-1,2-diiminopropan bağlı silika jel ile Cu(II) iyonlarının hat üstünde zenginleştirilerek FAAS ile tayini
Determination of Cu(II) ions by FAAS using on-line flow injection preconcentration on N,N'-bis(2-hydroxy-5-bromo benzyl)-1,2-diiminopropane bonded silica gel
  1. Tez No: 555795
  2. Yazar: CAHİT BÜYÜKBUDAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada N,N'-bis(2-hidroksi-5-bromo-benzil)-1,2-diiminopropan bağlı silika jel (HBDAP-SG) sentezlendi ve karakterize edildi. Hazırlanan adsorban kullanılarak hat üstü akışa enjeksiyon yöntemiyle zenginleştirilen Cu(II) iyonlarının derişimi atomik absorpsiyon spektrometresi ile tayin edildi. Hat üstü akışa enjeksiyon tekniğini optimize etmek için numune pH'sı, akış hızı ve hacmi ile elüent akış hızı, türü ve hacminin etkileri incelendi. Optimum koşullar olarak numune pH'sı 8,5, elüent 0,5 HNO3, numune ve elüent akış hızları 7,5 mL/dk bulundu. Geliştirilen yöntemin zenginleştirme faktörü 19,4, gözlenebilme ve tayin sınırları ise sırasıyla 1,2 ve 4,0 μg/L olarak hesaplandı. HBDAP-SG'nin adsorpsiyon kapasitesi 53,3±2,1 mg/g olarak bulundu. Geliştirilen hat üstü akışa enjeksiyon yönteminin doğruluğu sertifikalı standart referans malzemeler olan Virginia tütün yaprağı (CTA-VTL-2) ve su referans örneği (NWTM-15.2) analiz edilerek değerlendirildi. Geliştirilen yöntem ile çeşitli sebze numunelerinde Cu(II) seviyeleri başarıyla tayin edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, N,N'-bis(2-hydroxy-5-bromo-benzyl)-1,2-diiminopropane bonded silica gel modified silica gel (HBDAP-SG) was synthesized and characterized. The concentration of Cu(II) ions, which were preconcentrated by the on-line flow injection method using the prepared adsorbent, was determined by atomic absorption spectrometry. In order to optimize the on-line flow injection method, the effects of the sample pH, flow rate and volume, and eluent flow rate, type and volume were investigated. Optimum values were found for sample pH to be 8.5, eluent type to be 0.5 HNO3, sample and eluent flow rates to be 7.5 ml/min. The enrichment factor of the method was calculated as 19.4, the limits of detection and quantitation were calculated as 1.2 and 4.0 mg/L, respectively. The adsorption capacity of HBDAP-SG was found to be 53.3 ± 2.1 mg/g. The accuracy of the on-line flow injection method was evaluated by analyzing the certified standard reference materials of Virginia tobacco leaves (CTA-VTL-2) and water reference sample (NWTM-15,2). Using the developed method, Cu(II) levels were successfully determined in various vegetable samples.