Elazığ ili el sanatları
Elazığ hadicrafts
  1. Tez No: 421415
  2. Yazar: ERCAN GENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜRREM SİNEM ŞANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile ve Tüketici Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırmada Elazığ ilinde yapılmakta olan el sanatları ele alınmıştır. Yörede halen sürdürülmekte olan Halıcılık, Çit baskıcılığı, İğne Oyacılığı, Semercilik ve Bakırcılık, incelenmiştir. Halıcılık, Çit baskıcılığı, İğne Oyacılığı, Semercilik ve Bakırcılığın hammaddeleri, yapımında kullanılan araç-gereçler, yapım teknikleri araştırılmıştır. Araştırma sonucunda; hammaddeler, araç-gereçler ve ürünler fotoğraflanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, handicrafts being made in province of Elâzığ are discussed. Carpet business, çit pressing, needle lacing, saddling ongoing in the area have been examined. Carpet business, çit pressing, needle lacing, saddling and copperworking's raw materials, the tools being used in the construction, construction techniques were investigated. As a consequence of the research, raw materials, tools and products were photographed.