Çağdaş baskı resim eğitiminde toksik olmayan yöntem ve tekniklerin önemi
The importance of non - toxic methods and techniques in contemporary printmaking education
  1. Tez No: 421414
  2. Yazar: SAVAŞ KURTULUŞ ÇEVİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP BUYURGAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırmada, baskı resim derslerinde uygulanan toksik yöntem ve tekniklerin öğrenciler ve öğretim elemanları üzerindeki olumsuz etkilerini ortaya koymak, geleneksel /toksik baskı resim eğitimine ilişkin öğrenci ve öğretim elemanlarının görüşlerini belirlemek, elde edilen bulgulardan yola çıkarak daha sağlıklı bir eğitim ortamının oluşmasını sağlayacak önerilerde bulunmak amaçlanmıştır. Araştırma, öğrencilerin ve eğitimcilerin toksik eğitime karşı farkındalıklarını belirlemek amacıyla tarama modelinde yapılmış betimsel bir çalışmadır. Araştırma, 2014-2015 eğitim-öğretim dönemi içerisinde güzel sanatlar fakültelerinin resim bölümü, eğitim fakültelerinin güzel sanatlar eğitimi resim-İş öğretmenliği bölümlerinde görev yapan öğretim elemanları ile öğrenim gören öğrencilerin gönüllü katılımıyla yapılmıştır. Nicel veriler; uzmanlar desteği ile araştırmacı tarafından geliştirilen Likert tipi algı ölçeği aracılığı ile toplanmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak geliştirilen,“Baskı Resim Eğitiminde Toksik Yöntem ve Tekniklere İlişkin Algı Ölçeği ”kullanılmıştır. Ayrıca baskı resim dersine giren öğretim elemanlarından "toksik ve toksik olmayan baskı resim eğitimine ilişkin görüşlerin alınması için nitel araştırma yöntemlerinden yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Verilerin analizinde aritmetik ortalama, standart sapma, frekans ve yüzde hesaplamaları kullanılmıştır. Öğrenci görüşlerine ilişkin madde puan ortalamaları arasındaki farklılık Bağımsız Gruplarda t testiyle belirlenmiştir. Sonuçlara göre, çalışmaya katılan kadın öğrencilerin, erkek öğrencilere göre toksik maddelere ilişkin daha olumsuz tutuma sahip oldukları tespit edilmiştir. Yapılan inceleme sonucu, cinsiyet değişkenine göre; Solunum Rahatsızlıkları, Kronik Rahatsızlıklar ve Genel Kırgınlık Sendromlarına ilişkin alt boyutlarda toksik madde kullananlar ile kullanmayanların arasındaki farkın, kullanmayanların lehine istatistiksel olarak anlamlı olduğu belirlenmiştir. Araştırma sonunda üniversite öğrencilerinin ve öğretim elemanlarının baskı resim eğitiminde toksik madde ve yöntemlerin farkında olmalarına rağmen, büyük oranda atölyelerde bu maddelere maruz kaldıkları, dolayısıyla eğitim öğretim sürecinden olumsuz olarak etkilendikleri (solunum, sindirim, deri ve kronik rahatsızlıklar) görülmüştür. Toksik yöntem ve tekniklerin yerine, toksik olmayan yöntem ve tekniklere geçilmesi hususunda öğretim elemanları ile öğrenci algı ölçeği sonuçları arasında benzerlik görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research contains printmaking lessons at The Faculty of Fine Arts and The Faculty of Education, the Department of Painting. This study intends to reveal the adverse effects of the toxic methods and techniques which are applied on students and lecturers in printmaking courses. It aims to determine the views of students and teachers on the traditional printmaking education. Based on the findings it is also recommended how to ensure a healthy educational environment. This research has a descriptive type in which the screening model has been used. The quantitative data is collected through a Likert-type perception scale developed by the researcher with the support of an expert. In addition, it has used the semi-structured interview technique of qualitative research techniques to take the opinions about the toxic and non-toxic printmaking education from the lecturers who offer the printmaking course. Printmaking students and faculty members, studing and working at the Faculty of Fine Arts and the Faculty of Education Department of Painting in the academic year, have participiated in this research. In the analysis of the categorical data, frequency and percentage calculations have been used. The difference between the opinions of the students and the average score of variable article scores have been determined by t-test. male and female, a total of students have participated in this study. In the study, developed as a data collection instrument, consisting positive and negative, a total of articles“Perception Scale About Toxic Methods and Techniques in Printmaking Education”has been used. According to the results, it has been found that, female students who participated in the study have more negative attitudes for toxic substances than male students. After the examination, based on the gender, the prevalence of“Respiratory Disorders,”“Chronic Illness”and“General Sufferings Syndromes”has been found statistically significant among those who use the toxic substances and who do not use; and it has been determined to be in favor of those who do not use them. As a result, despite being aware of toxic substances and methods in printmaking among students and faculty members, it has been observed that they are frequently exposed to these substances in workshops and that the students and the lecturers have been negatively affected throughout the educational process. Also in this research, it has been observed that there is a similarty between the perception scale of students and lecturers on using non-toxic methods and techniques, instead of toxic methods and techniques.