Takım sporlarında sporcu kimliği ve sürekli sportif kendine güven ilişkisi
The relationship among athletic identity and trait sport confidence in team sports
  1. Tez No: 421416
  2. Yazar: TURAN ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AZMİ YETİM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, sporcu kimliği ile sürekli sportif kendine güven kavramlarının çeşitli değişkenler ekseninde ilişkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma grubu Türkiye liglerinde çeşitli spor branşlarında en üst platformda mücadele eden 485 sporcudan oluşturulmuştur. Katılımcılara Sporcu Kimliği Ölçeği ve Sürekli Sportif Kendine Güven Ölçeği uygulanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; frekans, aritmetik ortalama, standart sapma, ölçekler Cronbach Alpha güvenirlik katsayısı, bağımsız gruplar için t-testi, bağımsız gruplar için tek yönlü varyans analizi (ANOVA), basit korelasyon analizi ve basit doğrusal regreasyon analizi yöntemleri kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre katılımcıların Sporcu Kimliği ve Sürekli Sportif Kendine Güven düzeyleri arasında düşük düzeyde anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Katılımcıların Sporcu Kimliği Ölçeği ve Sürekli Sportif Kendine Güven Ölçeğinden aldıkları puanlar arasında pozitif yönde bir ilişki olduğu söylenebilir. Millîlik değişkeni açısından katılımcılar değerlendirildiğinde Sporcu Kimliği ve Sürekli Sportif Kendine Güven faktörlerinde herhangi anlamlı bir farklılığa rastlanmamıştır. Lisans süresi değişkeni açısından ise sporcu kimliğinde anlamlı bir fark görülmemiş fakat sürekli spor güveninde anlamlı farklılık tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, several variables are continuous sporting confidence concepts aimed to determine the relationship with the athlete identity axis. Turkey in various sport leagues in the research group has created 485 elite athletes who compete in the upper platform. Participants Athlete Identification Scale and Continuous Sports Trust Scale was administered. The evaluation of the data; frequency, mean, standard deviation, scales Cronbach's alpha reliability coefficient for independent samples t-test, one-way ANOVA for independent groups (ANOVA), simple correlation analysis and simple linear regression analyzes methods are used. Athletes identity of the participants according to the research findings and continuous sporting Confidence levels were significantly association between low levels. Participants Athlete Identification Scale scores taken from the scale and continuous Sports Trust said it was a positive correlation between. When a national player variables evaluated in terms of participants and there is no athlete identity to any significant differences in continuous sporting a trust factor. The terms of the license term variable no significant difference in the athlete identity, but significant differences were detected in the continuous sports trust.