Türkiye'de yayınlanan Türk masal kitaplarının grafik tasarım ögeleri açısından incelenmesi: Keloğlan Masalları örneği
Fairy tale elements graphic design of the books published in Turkey Turkish examined in terms of: Tales of Dopey example
  1. Tez No: 421419
  2. Yazar: EDA CERİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. ARMAĞAN GÖKÇEARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mesleki Resim Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmada, Keloğlanın Rüyası (2008), Keloğlan ile Geyik Yavruları (2009), Keloğlan ile Büyülü Gömlek (2010), Keloğlan ve Solmayan Güller Çocuk Kulübü (2011), Keloğlan Hazine Arıyor (2012), Keloğlan Kargalar Şahı (2013), masal kitaplarında tipografi, illüstrasyon, illüstrasyon metin ilişkisi, renk, özgünlük, karakterlerin hareketleri (jest, mimik, duygu vs.), kültürel özelliklere yönelik alan uzmanı akademisyen ve illüstratör algıları araştırılmıştır. Çalışmada veri toplama ve analizinde nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Nitel araştırma için 10 soruluk uzman görüş formu hazırlanmıştır. Nitel veriler 5 akademisyen ve 5 illüstratör ile yapılan yüz yüze görüşme sonucu toplanmıştır. Ses kaydına alınan illüstratör ve akademisyen değerlendirmeleri, daha sonra yazılı hale getirilerek yorumlanmış ve doğrudan alıntılarla desteklenmiştir. Bulgulara göre, Türkiye'de yayınlanan Keloğlan masal kitaplarının illüstrasyon, renk, yazı fontu ve puntosu, özgünlük, karakterlerin jest, mimik ve duygu hareketleri, kültürel değerler, baskı ve cilt kalitesi açısından yeterince nitelikli olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmanın sonucunda elde edilen verilerden yola çıkarak gelecekte yapılacak araştırmalara ve uygulamalara yönelik öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the perceptions of academics of field expert and illustrators are investigated in terms of typography, illustration, the relationship between illustration and text, color, originality, the characters' movements (gestures, facial expressions and emotion, etc.) and cultural features in the fairy tale books of Keloğlan's Dream (2008), Dopey Deer with Offspring (2009), With Shirt Magical Dopey (2010), Unfading Rose Children's Club (2011), Dopey's Looking for Treasure (2012), Dopey and the King of the Crews (2013). In this study, qualitative research method was used for data collection and analysis. A form of expert opinion including 10 questions was prepared for qualitative research. Qualitative data was collected as a result of face to face interviews with 5 academicians and 5 illustrators. The recorded assessments of illustrators and academicians were interpreted after putting in a written form and supported with direct quotations. According to the findings, the conclusion that the Keloğlan fairy tales books published in Turkey are not qualified enough in terms of illustration, color, text font and font size, originality, gestures, facial expressions and emotions movements of the characters, cultural values, printing and binding quality was reached. Based on the data obtained as a result of the research, the recommendations for future research and applications were developed.