2013 yılı öğretim programına göre hazırlan 9. sınıf fizik ders kitabı hakkındaki öğretmen görüşleri: Konya ili örneği
The views of teachers about 9th grade physics textbook prepared according to the secondary school curriculum of the year 2013: Example of Konya
  1. Tez No: 421423
  2. Yazar: EMİNE AYDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KARADAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada; 2013 yılı öğretim programına göre hazırlanan 9. Sınıf Fizik ders kitabının öğretmen görüşleri doğrultusunda değerlendirilmesi ve değerlendirme sonuçlarına bağlı olarak kitap yazarlarına öneriler sunulması amaçlanmıştır. Yapılmış olan çalışmada, var olan bir durumu bulunduğu şartlarda olduğu gibi betimlemeyi amaçlayan tarama modeli kullanılmıştır. Bunun için, Dülgeroğlu (2010) tarafından geliştirilen ve güvenilirlik katsayısı (Cronbach Alfa) 0,94 olan anket formu, Konya merkez ve ilçelerinde görev yapan 86 fizik öğretmenine uygulanmıştır. Öğretmenlerin 5'li likert tipi ankete vermiş oldukları cevaplar bilgisayar ortamına aktarılarak SPSS 21 istatistik programı yardımıyla analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda öğretmenler; 9. Sınıf fizik ders kitabına; görsel tasarım, içerik, dil anlatım ve ölçme değerlendirme açısından 5 üzerinden ortalama 3,07 puan vermişlerdir. Bu sonuç Milli Eğitim Bakanlığı'nın kriterlerinden olan 3,3 puandan daha az olduğu için kitabın öğretmenlerin beklentisini karşılayacak düzeyde olmadığı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the Physics textbook for 9th grade which is prepared according to the 2013 curriculum in accordance with the opinions of the teachers and to make recommendations to the authors according to the outcome of the evaluation. In this study, the screening model has been used which aims to represent a state in its own circumstances. In order to implement this screening model, the survey which is developed by Dülgeroğlu (2010) and has the reliability factor value as 0,94 (cronbach alfa), has been conducted with 86 physics teachers in Konya city centre and districts. The teachers' answers to the 5 point likert scale survey have been transfered to the computer and analysed with using SPSS 21 statistics software. According to the results of the survey, teachers have given average 3,07 points out of 5 to 9th class's textbook of physıcs in accordance with visual design-content-language and expression-assesmentand evaluation. This result is below than the criteria of the Ministry of National Education which is 3,3. Therefore it has been stated that this textbook is below the expectations of the teachers.