Tüketicilerin hazır giyim ürünlerini satın almada mağaza düzeni ve ürünlerin yerleşiminden etkilenme durumları
Influence of store layout and product placement on customer purchasing decisions
- Tez No: 421431
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, İşletme, Clothing Industry, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Rekabetin yoğun olarak yaşandığı hazır giyim sektöründe başarılı olmanın tek yolu müşteri memnuniyeti sağlayarak farklılık yaratmaktır. Müşteri memnuniyeti sağlamanın sadece iyi ürünler satmakla olmayacağını anlayan mağazalar, farklı bir mağaza atmosferiyle tüketicileri mağazalarına çekmeye çalışmaktadır. Bu çalışma hazır giyim sektöründe ürün satışlarını artırmak, tüketici memnuniyetini sağlamak ve kalıcı tüketiciler elde etmek için mağaza düzeni ve ürün yerleşiminin tüketicilerin satın alma davranışlarına etkilerini belirlemek ve ortaya koymak amacıyla yapılmış betimsel (survey)bir araştırmadır. Bu araştırmada giyim ve hazır giyim kavramı açıklanırken pazarlama ve tutundurma, tüketici davranışları, mağaza düzenlemesi ve atmosferi ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Araştırmanın uygulama bölümünde ise; mağaza atmosferini oluşturan faktörlerin, tüketicilerin satın alma kararı üzerindeki etkisi Ankara ilinde faaliyet gösteren aynı şirket bünyesindeki 3 farklı mağaza tüketicileri olarak belirlenen bir örneklem grubu üzerinde araştırılmaya çalışılmıştır. Elde edilen bulgular sonucunda tüketicilerin mağaza düzeni ve ürünlerin yerleşiminden etkilendikleri tespit edilmiştir. 30 yaş ve üzeri tüketiciler için mağaza düzeni ve atmosferi daha önemliyken diğer yaş grubu tüketiciler içinse firma imajı, müşteri profili gibi değişkenlerin önemli olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Eğitim düzeyinin de tüketicilerin satın alma davranışlarına etki ettiği görülmüş, eğitim düzeyinin arttıkça tüketicilerin mağaza düzeni ve ürünlerin yerleşiminden etkilendikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In garment business where competition is intensive the only way to succeed is make a difference with assuring consumer satisfaction. Stores which realize that pleasing consumers is not provided by just selling qualified products, try to attract consumers to stores with a different store atmosphere. This study is a descriptive survey which is made for to determine the effects of store order and product placement for increasing the product selling in garment business, assuring the consumer satisfaction and obtaining permenant consumers. In this thesis while clothing and garment concepts are being explained, marketing and promotion, consumer behaviors, store layout and atmosphere are particularly explained as well. In practice part of thesis; the effects of factors that make up store atmosphere, on consumers buying decision are tried to be studied on a sample group which determined as 3 different store's consumers of same company that operate in Ankara. As a result of obtained findings it is determined that consumers are affected by store order and product placement. 30 years and older consumers to store layout and the atmosphere is more important to consumers by other age groups if the company image, consumer profile have reached the conclusion that the important variables such. The level of education have also been shown to influence the purchasing behavior of consumers, store layout of the level of education increases, the consumer and the product is determined to be affected by the settlement.