Dijital tüketicilerin giysi satın alma davranışlarını etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determination of the factors that influence the behavior of digital consumers's buying clothes
- Tez No: 421432
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESEN ÇORUH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, İşletme, Clothing Industry, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırma dijital tüketicilerin internetten giysi alışverişlerinde etkili olan faktörlerin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma modeli olarak; betimsel araştırma türü kullanılmıştır. Sivas ilindeki dijital tüketicilerin internetten giysi satın alma durumları incelenmiştir. Bu doğrultuda, araştırmanın hazırlanması ile ilgili internet, internetten alışveriş, tüketici, tüketici davranışları, dijital tüketici ve dijital tüketici ile ilgili ayrıntılı bir literatür taraması yapılmıştır. Aynı zamanda tüketicilerin giysi satın alma davranışları ve dijital tüketicilerin giysi satın alma davranışları incelenmiştir. Mevcut durumu ortaya koymak amacıyla literatür çerçevesinde üniversite gençlerine anket formu hazırlanmıştır. Anket formu, konuyla ilgili daha önce yapılmış çalışmalardan, uzman görüşlerden ve kaynak taraması sonucunda elde edilen bilgilerden yararlanılarak oluşturulmuştur. Araştırmada ölçme aracı olarak kullanılan anketin, güvenilirlik düzeyinin tespiti ve anlaşılamayan noktaların belirlenmesi amacıyla evren içerisindeki gençlerden 34 kişi ile bir pilot uygulaması gerçekleştirilmiştir. Yapılan bu araştırmada kullanılan ölçme aracının Cronbach's Alpha değeri 40 soru ile 0.860 çıkmıştır. Bu soruların birbiriyle ilişki katsayıları düşük olan 13 madde çıkarılmıştır. Anketin beşli likert ölçeğine göre hazırlanan soru sayısı 40'dan 27'ye düşmüştür. Yapılan bu değişiklik ile ölçeğin Cronbach's Alpha değeri 0.858 çıkmıştır. Böylece beşli likert kurallarına göre oluşturulan ölçek son şeklini almıştır. Araştırmada kullanılan ölçek bu düzenleme ile birlikte internet üzerinden giysi almanın avantajları, internet üzerinden giysi almanın dezavantajları, alışveriş sitelerinin mağazalara göre avantajları, fiyat avantajları ve satış sonrası hizmetler olmak üzere beş faktöre ayrılmıştır. Cumhuriyet Üniversitesi'nde eğitimlerini sürdüren 18 ile 34 yaş aralığında bulunan 528 öğrenci araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Elde edilen bulguların analizinde SPSS 22 paket programı kullanılarak, frekans, yüzdelik dağılımlar, aritmetik ortalama, çapraz tablo analizi, Tukey testi, t-testi, Anova, korelasyon ve faktör analizlerinden yararlanılmıştır. Bu gençlerin 216'sını erkek, 312'sini kadın oluşturmaktadır. Sonuç olarak araştırmada dijital tüketimin yaygınlaştığı, kadınların erkeklerden daha fazla internetten giysi aldıkları, gençlerin dijital tüketim ile ilgili deneyimlerinin arttığı belirlenmiştir. Ayrıca araştırmaya katılan ön lisans düzeyinde öğrenim gören gençlerin internetten daha fazla giysi aldıkları da saptanmıştır. Yine araştırma özellikle dijital tüketicilik kavramının yeni nesil üzerinde nasıl etken olduğunun, gençlerin giysi tüketim tercihlerinde internetin nasıl belirleyici olduğunun belirlenmesine de yardımcı olmuştur. Araştırmada, daha önce yapılan araştırmalardan farklı olarak internetten giysi alış verişi değil aynı zamanda yeni bir terim olan dijital tüketicilik kavramı açıklanmaya çalışılmış, gençlerin gerçekten birer dijital tüketici olduğu sonucuna ulaşılması bakımından da önemlidir.
Özet (Çeviri)
This research has been conducted for the purpose of determining the effective factors on digital consumers' clothes shopping on the internet. As a research model; the type of descriptive research has been used. Digital consumers' clothes buying cases from the internet in Sivas have been examined. In this context, a detailed literature has been conducted regarding the preparation of the research about internet, online shopping, consumer, consumers' behavior, digital consumers. Also the behaviors of buying clothes of consumers have been examined. A questionnaire form has been prepared for university students in the framework of the relevant literature in order to reveal the current situation. The questionnaire has been prepared with the help of using collection of information scale of previous studies, expert opinions and information obtained as a result of the literature. A pilot implementation has been carried out with 34 young people from the area within the universe in order to determine the scales to be used in the research, the level of reliability and the incomprehensible points. In this implemented research, Cronbach's alpha value of the scale has been 0.860 with 40 questions. 13 items which have low correlation coefficient with each of these questions have been removed. The number of questions prepared by the questionnaire's five-point Likert scale has declined from 40 to 27. With this change, Cronbach's alpha value of the scale has been 0.858. Thus, the scale creating with regard to the rules of the quintet likert has took its final shape.With this arrangement the scale used in the research is divided into five factors as the advantages of buying clothes on the internet, the disadvantages of buying clothes on the internet, the advantages of shopping sites compared to stores, the price advantages and after-sales services. 528 students in the range of 18 to 34 years in Cumhuriyet University has formed the sample of the research. In the analysis of the findings by using SPSS 22 software package, percentage distributions, arithmetic mean, T - test, ANOVA, correlation and factor analysis have been used. The young people participated in the study consist of 216 male and 312 female students. Research has shown that opting for the shopping on the internet has further increased compared to the previous year and this is because of paralelism with the increase in the number of interet users as well as the increase in the number of internet shops.The research has also revealed that the young people who are bored with the problems in the shopping such as not finding the desired size, the brand and the colour have done the clothes shopping on internet. In the research it has been determined that electronic commerce has spread and young people's experience of dealing with electronic commerce has also increased. Research in particular has helped that the determination of a new concept digital consumerism is effective on the new generation and of the internet is distinctive on the consumption preferences of young people. Furthermore, with the clothes shopping from the internet, the concept of digital consumerism, which has recently been introduced, has been tried to explained. The research is also important in terms of achieving the conclusion that young people are really digital consumers.