Ortaokul müdürlerinin denetim stilleri, kurumsal destek ve veli desteği ile öğretmenlerin işe yoğunlaşması arasındaki ilişkinin incelenmesi: Bala, Haymana, Şereflikoçhisar örneği
The relationship between the secondary school principals' supervision styles, organizational and parental support and the teachers' work engagement: The sample of Bala, Haymana, Şereflikoçhisar
- Tez No: 421449
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASIM ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırma, ortaokul müdürlerinin denetim stilleri, kurumsal destek ve veli desteği ile öğretmenlerin işe yoğunlaşması arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma tarama modelinde betimsel bir çalışmadır. Çalışmanın örneklemini Ankara ili Bala, Haymana ve Şereflikoçhisar ilçelerinde bulunan resmi ortaokullarda araştırmaya katılan 342 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada kullanılan veri toplama aracının ilk bölümünde, 'Kişisel Bilgiler', ikinci bölümünde, 'Kurumsal Destek Ölçeği', 'Veli Desteği Ölçeği', 'Yöneticilerin Denetim Stilleri Ölçeği' ve 'İşe Yoğunlaşma Ölçeği' bulunmaktadır. Araştırmanın alt problemlerinin çözümlenmesi amacıyla bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü ANOVA, Kolmogorov-Simirnov testi, Levene testi, Scheffe testi ve regresyon analizi yapılmıştır. Araştırmada kurumsal destek ve veli desteğinin işe yoğunlaşmanın boyutları üzerinde anlamlı etkiye sahip olduğu görülmüştür. Denetim stillerinde ise görev odaklılık boyutu işe yoğunlaşmanın tüm alt boyutları üzerinde anlamlı etkiye sahiptir. İşe yoğunlaşmanın alt boyutlarından zindelik boyutunu en çok veli desteği, adanmışlık ve kendini işe verme alt boyutunu ise en çok kurumsal destek yordamaktadır. Kurum içinde çalışanların birbirini daha çok desteklemeleri, velilerin okulla iletişimin geliştirilmesi hususunda gerekli önlemlerin alınması, okul müdürlerinin destekleyici davranması, benzer çalışmaların görüşme, katılmalı görüşme, gözlem ve mülakat gibi nitel yöntemler kullanılarak da yapılması öneriler arasında sıralanabilir.
Özet (Çeviri)
This study has been realised with the aim of investigating the relationship between the secondary school principals' supervision styles, organizational and parental support and the teachers' work engagement. It is a descriptive study and the sample group of 342 teachers state secondary schools in Bala, Haymana, Şereflikoçhisar which are the districts of Ankara province. The data collection tool used in the study consists two parts which are in order of 'Personal İnformation', 'Organizational Support Scale', 'Parental Support Scale', 'Supervision Styles Scale' and 'Work Engagement Scale'. In order to solve the sub-problems of the research independent samples t - test, one -way ANOVA, Kolmogorov- Smirnov test, Levene test, Scheffe test and regression analyzes have been applied. The results of the research showed that the organizational and parental support has a significant effect on the levels of work concentration. On the other hand in Supervision Styles, the sub-dimension of the task-orientedness has a significant effect on all sub-dimensions of work concentration. The level of wellness, one of the sub dimensions of the concentration on work is mostly predicted by the parental support; the level of the dedication mostly predicted by the organizational support; and the level of sub-dimension of dedicating oneself to work mostly predicted by organizational support. According to the findings of the study, some recommendations can be made such as more support of colleagues to each other, taking the necessary precautions for improving parents' communication with school, the fact that the principals behave supportively and that similar studies be realised using qualitative methods such as interviewing, participative interviewing, observation and oral interviewing.