Amatör keman eğitiminde amaç ve hedeflere göre keman öğretim metotlarının ve tekniklerinin incelenmesi
Analysis of violin teaching methods and techniques in amateur violin education according to goals and objectives
  1. Tez No: 421450
  2. Yazar: SELİN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EFE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırma amaç ve hedeflere göre hazırlanmış keman öğretim metotlarının evrensel anlamda ve Türkiye özelindeki örneklerinin ne durumda olduğunu tespit etmek amacıyla , kaynak tarama ve görüşme yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Araştırmada durum tespiti yapıldığından nitel bir araştırmadır. Güncelliğini koruyan keman öğretim metotları taranmıştır. Elde edilen bulguların değerlendirilmesi sonucunda Türkiye'deki keman öğretim materyallerinin evrensel anlamdaki örnekleri ile karşılaştırıldığında eksik ve yetersiz olduğu, öğrencinin yaşına ve amacına uygun nitelikteki metotların eksik olduğu, eğitimci için kılavuz niteliği taşıyan keman öğretim metotlarının olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was prepared to determine the state of violin teaching methods according to the goals and objectives universally and specifically in Turkey using literature reviews and interviews. The research is a qualitative research since case identification process takes place. Contemporary violin teaching methods are reviewed. The findings of the evaluation reveal that the violin teaching materials in Turkey is insufficient and lacking compared to the samples worldwide; moreover, the methods that are appropriate to the age and the aim of the student are inadequate and the violin teaching methods that guide the teachers are found to be nonexistent.