A decision support system for integrated optimization of production, transportation and pricing decisions in a supply chain
Üretim, taşıma ve fiyatlandırma kararlarının bütünleşik olarak eniyilendiği bir tedarik zinciri için bir karar destek sistemi
- Tez No: 421461
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLI SENCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Tedarik zincirlerinde üretim, taşıma ve fiyatlandırma ile ilgili kararlar genellikle ayrı ayrı ele alınmaktadır. Bu tez çalışmasında ikame ürünlerin birden çok fabrikada üretildiği ve çeşitli pazarlarda satıldığı bir tedarik zincirinde üretim, taşıma ve fiyatlandırma kararlarını eniyilemeyi amaçlayan doğrusal olmayan bir eniyileme modeli geliştirilmiştir. İkame ürünlerin rekabetçi işbirliği altında bu kararlar merkezi olarak toplam karı ençoklayacak şekilde verilmektedir. İkame ürünlerin taleplerinin kendi fiyatlarının birer fonksiyonu olarak oluştuğu bu ortamda pazar payları ise pazarlama literatüründe yer alan pazar payı çekim modelleri ile açıklanmaktadır. Doğrusal olmayan programlama modeli farklı parametre grupları kullanılarak çözülmüştür ve girdi parametreleri üzerinde yönetimsel içgörüler sağlayan duyarlılık analizi yapılmıştır. Son olarak etkili, etkin ve esnek bir karar verme ortamı sağlamak için bir karar destek sistemi (KDS) geliştirilmiştir. Geliştirilen KDS girdi ve çıktı verileri için tasarlanan ilişkisel bir veritabanı, doğrusal olmayan programlama modelini içeren bir model tabanı ve kullanıcı, veritabanı, doğrusal olmayan programlama modelinin çözücüsü arasında iletişim sağlayan bir kullanıcı arayüzü içermektedir.
Özet (Çeviri)
In supply chains, the decisions regarding production, transportation and pricing are often handled separately. In this thesis study, a nonlinear programming model (NLP) is generated to optimize the production, transportation, and pricing decisions in a supply chain where substitute products are produced in multiple factories and sold at several markets. Under the cooperative competition of substitute products, these decisions are given centrally to maximize the total profit. Demands for the substitute products are realized as functions of their prices where the market shares are expressed as market share attraction models from the marketing literature. The NLP model is solved with different parameter settings and sensitivity analysis on the input parameters is made to provide managerial insights. Finally, a decision support system (DSS) is developed to provide an efficient, effective and flexible decision making environment. The DSS includes a relational database for input and output data, a model base that includes the generated NLP model and a graphical user interface that provides interaction between the user, the database, and the solver for the NLP model.