Program evaluation of an English language teacher education practicum: Insights from supervisors, student teachers, and graduates
İngilizce öğretmeni eğitimi öğretmenlik uygulaması programı değerlendirmesi: Uygulamadan sorumlu öğretim elemanları, İngilizce öğretmeni adayları ve mezunlardan görüşler
  1. Tez No: 421462
  2. Yazar: KIYMET MERVE CELEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUMRU AKCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de İngilizce eğitim veren bir devlet üniversitesindeki Yabancı Diller Eğitimi Bölümü'nde verilmekte olan öğretmenlik uygulaması programını (1) Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) İngilizce öğretmeni yeterliklerinin ne derecede karşılandığı, (2) güçlü ve zayıf yanlar ve (3) ihtiyaçlar ve olası çözümler açısından değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın katılımcıları uygulamadan sorumlu öğretim elemanları, öğretmen adayları ve program mezunlarıdır. Veriler, öğretmen adayları ve program mezunu anketleri, öğretmen adaylarıyla odak grup görüşmeleri ve uygulamadan sorumlu öğretim elemanlarıyla bireysel görüşmeler ile edilmiştir. MEB yeterlikleriyle ilgili sonuçlar, ölçme ve değerlendirmeyi daha iyi anlama ve sınıfta daha sık kullanma ve özel gereksinimli öğrencilere uygun etkinlikler kullanımında geliştirmeye işaret etmiştir. Öğretimi uygulama ve kendini mesleki açıdan anlama daha yüksek derecelendirme almıştır. Öğretmen eğitimi programının bireysel çeşitlilik ve teknoloji bileşenlerine karşıt olarak; bilgi, beceri, tutum, okul deneyimi ve program içindeki öğretim kalitesi programın güçlü tarafları olarak bulunmuştur. Güçlü yönler, okullarda ve çeşitli kademelerde deneyim, seminer tartışmaları ve akran dönütü, okullardaki uygulama öğretmeni ile iyi ilişkiler ve uygulama öğretim elemanının ilgisi ve rehberliğini içerirken, öneriler daha erken ya da fazla uygulama veya gözlem, daha farklı okul ortamları, okullardaki uygulama öğretmenleri ile işbirliği ve değerlendirmeler, gözlemler ve teknoloji kullanımında geliştirmeye işaret etmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the practicum program offered at the Foreign Language Education Department (FLED) at an English-medium state university in Turkey to discover (1) the extent to which the Ministry of National Education (MoNE) English language teacher competencies were achieved, (2) its strengths and weaknesses, and (3) the reported needs and possible solutions. Participants of the study were university supervisors, student teachers, and program graduates. Data came from student teacher and program graduate surveys, focus group interviews with student teachers, and individual interviews with university supervisors. For MoNE competencies, the results pointed to an improvement for a better understanding and more use of assessment and evaluation in the classroom and use of activities appropriate for learners with special needs. Higher ratings were elicited for teaching practices and understanding oneself as a professional. Knowledge, skills, dispositions, field experiences and student teaching internship, and quality of instruction were found to be the strengths of the practicum experience in contrast to learner diversity and technology components of the teacher education program. Strengths of the program included experiences in classrooms at various grade levels, seminar discussions and peer feedback, good relationships with cooperating teachers, and involvement and guidance by university supervisors while suggestions pointed to an earlier or more practice or observation, different school contexts, cooperation with cooperating teachers, and improvement in assessment, observations, and technology use.