English learners' and teachers' perceptions of English as a Lingua Franca
İngilizce öğrencilerinin ve öğretmenlerinin ortak dil olarak İngilizce (English as a Lingua Franca) kavramına bakış açıları
- Tez No: 421534
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SENİYE VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalışma Türk ve yabancı uyruklu dil öğrencilerinin English as a Lingua Franca (Ortak dil olarak İngilizce) kavramına bakış açılarının dilin dilbilimsel ve toplumbilimsel yönleri ele alınarak karşılaştırılmasının ve İngilizce öğretmenlerinin English as a Lingua Franca kavramına bakış açılarının yine aynı yönler ele alınarak analizini içermektedir. Karsılaştırmalar ve analizler İngilizcenin ses bilgisel ve dilbilgisel yönleri ele alınarak yapılmıştır. Çalışma için gerekli bilimsel veriyi toplamak amacıyla Dil Öğrencilerinin ELF Algısı Anketi ve Dil Öğretmenleri ELF Algısı anketleri birden çok bilimsel çalışmanın veri toplama araçları birleştirilerek oluşturulmuştur. Çalışmaya Kayseri şehrindeki bir devlet üniversitesinde öğrenim gören 127 Türk, 101 yabancı uyruklu öğrenci ve ayni üniversitede İngilizce okutmanı olarak görev yapan 80 İngilizce okutmanı katılmıştır. Uygulanan anketler aracılığıyla nicel veri toplamanın yanı sıra anketlerde yer alan açık uçlu sorulara verilen cevaplar ve düzenlenen yarı yapılandırılmış mülakatlarla çalışma için gerekli nitel veri toplanmıştır. Bu yari yapılandırılmış mülakatlara 3 Türk, 3 yabancı uyruklu öğrenci ve 3 İngilizce öğretmeni katılmıştır. Mülakatlar esnasında katılımcıların ELF farkındalıklarını, İngilizcenin ana dili İngilizce olan ve olmayan kullanıcılara yaklaşımlarını, kültürel ve İngilizcenin aidiyetine bakış açılarını öğrenmek amacıyla hazırlanmış sorular sorulmuştur. Elde edilen nicel veriler SPSS 22.0 programı kullanılarak ki kare testi ile değerlendirilmiştir. Nitel veriler ise içerik analizi yapılarak çalışmaya dâhil edilmiştir. Çalışmada elde edilen nitel ve nicel verilerin değerlendirilmesi sonucu Türk ve yabancı uyruklu öğrencilerin ELF algısı konusunda bazı başlıklarda istatistiksel açıdan kayda değer farklar tespit edilmiştir. Elde edilen veriler sonucu ele alınan başlıklar dilin sesbilimsel ve dilbilgisel özellikleri, kültürel yönleri, anadil kuralları ve öğrencilerin dili kullanım alanlarından beklentileri ve İngilizce öğretmenlerinin ELF içeriğini dil öğretim programlarına veya materyallerine ne ölçüde dâhil edecekleri şeklinde sıralanabilir. Yapılan çalışma sonucunda, elde edilen veriler göz önünde bulundurularak dil öğrencilerin ve İngilizce öğretmenlerinin yeni bir kavram olan ELF ve İngilizcenin varyasyonları konusunda farkındalıklarının artırılması, ELF öğelerinin dil öğretimi ve İngilizce öğretmeni yetiştirme programlarına daha fazla dahil edilmesi ve dil öğretimi programlarında öğrenicilerin ihtiyaçları ve beklentileri gözetilerek daha gerçekçi hedefler belirlenmesi gerektiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This mixed-methods study aimed at investigating and comparing the Turkish and International learners' perceptions towards English as a Lingua Franca (ELF) in terms of linguistic and socio-linguistic aspects of the language by considering the phonological and lexico-grammatical features. The study also explored the English as Lingua Franca perceptions of language teachers towards linguistic and socio-linguistic features of the language considering phonological and lexico-grammatical characteristics. In order to collect data, Language Learners' ELF Perception Questionnaire and Language Teachers' ELF Perception Questionnaire were designed adapting several questionnaires which were prepared with the goal of collecting data about learners' and teachers' attitudinal predispositions towards ELF. The study sampled 127 Turkish and 101 international students studying at a state university in Kayseri. In addition, 80 English as a Foreign Language (EFL) teachers working at the same state university in Kayseri participated in the present study. Quantitative data were obtained from the questionnaire; qualitative data were obtained from the open-ended items in the questionnaire and semi-structured interview sessions. These interview sessions were conducted at the sampled university and 6 students (3 Turkish 3 international) and 3 teachers were asked their opinions about their awareness level of ELF and their perceptions towards the wide spread of the language, different accents, native and non-native norms, other varieties of English, cultural issues and ownership. After the data collection procedure, inferences were made according to the data obtained from the questionnaire and interviews so as to make quantitative and qualitative analysis. While the quantitative data were analyzed using descriptive and inferential statistics via SPSS 22.0 (Statistical Package of Social Sciences), qualitative data were analyzed through content analysis. In order to find out the statistically significant difference between the perceptions of Turkish and international students, a chi- square test was administered. The quantitative and qualitative results of this study have revealed that there are some significant differences between the perceptions of Turkish and international students in terms of having a native-like accent, native and non-native varieties, ownership of the English language, English accents of people different countries, including the cultural elements of non-native English speakers into language practices and their future expectations of using the language in different contexts. Furthermore, the findings of the present study revealed the awareness level of EFL teachers and their perceptions of ELF, its phonologic and lexico-grammatical features, cultural aspects of the language, native norms, other varieties of English and including the ELF content into their courses or materials. Concerning the results, this study implied the importance of encouraging language learners and teachers to be aware of the different varieties of English and the current term“ELF”, including the ELF contents into language learning and pre-service and in-service teacher training programs, fostering more realistic and relevant aims for language teaching practices by considering language learners' needs and future expectations.