Kadın portresi ve Mabel örneğinde nesne - kadın imgesinin resimsel çözümlemesi
The pictural analysis of object - woman in the woman portrait and Mabel example
  1. Tez No: 421588
  2. Yazar: İLYAR ŞAYIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. NEVİN YAVUZ AZERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
“Kadın Portresi ve ”Mabel“ Örneğinde Nesne-Kadın İmgesinin Resimsel Çözümlemesi”konulu tez dört bölümde incelenmiştir.“Tarihsel Süreçlerde Kadının Değişen Sosyo-Ekonomik Statüsü”başlıklı Birinci Bölümde; Toplumsal dönüşümlerde kadının yeri ve rolleri, tarihi süreç içerisinde kadın imgesinin ele alınış biçimleri, ilkçağdan modern sanat dönemlerine kadar örneklerle zenginleştirilmiştir. Sanat akımlarının ışığında kadın imgesi incelenmiştir.“Sosyo-Ekonomik Dönüşümlerde ”Kadın İmgesi“nin Oluşumu ve Resim Sanatına Yansıması”başlıklı İkinci Bölümde; Tüketim Olgusunun en belirgin özellikleri üzerinde durulmuştur. Bu bağlamda Resim Sanatındaki kadın imgesi ele alınmış ve tüketim olgusuyla ilişkilendirilmiştir. Üçüncü Bölümde;“ ”Mabel“ Örneğinde Nesne-Kadın İmgesinin Yansıtılma Biçimi”başlığı altında“Mabel”isimli bir sakızın üzerinde yer alan zenci kadın portresi ele alınmıştır. Zenci kadın, reklam unsuru ve ötekileştirme kavramları ışığında araştırmalar yapılmıştır. Reklamın tüketim ile olan ilişki bağlantıları üzerinde durulmuştur. Dördüncü Bölümde ise;“Mabel”örneğinden hareketle oluşturulan özgün ifade çözümlemeleri yer almaktadır. Bu son bölümde tez konusu doğrultusunda ortaya çıkmış resim uygulamaları bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The thesis with title“The Pictural Analysis of Object-Woman in the Woman Portrait and Mabel Example”has been written in four chapter. The first chapter of the changing socio-economic status and roles of women in the place of women in the historical process of social transformation , the treatment of women in the historical process image formats , enriched with examples from antiquity to the modern art period .The female image has been analyzed in the light of art movements.“ Socio-Economic Transformation in the ”Image of Women“ Reflections on the Origin and painting entitled”Second Part ; The case has been focused on the most salient features of consumption . In this context, discussed the female image in the Picture Arts and consumption has been In the third chapter named“The Object-Woman Image in the Mabel Example”, the Black Woman Portrait on the“Mabel”chewing-gum has been analyzed. Black woman , advertising elements and concepts of alienation have been made in the light of research . Relationship with the ad focuses on consumer connections. In the fourth chapter ;“ Mabel ”is the original expression analysis generated from such a move . This last part has declassified files in accordance with the thesis topic .