Activity-based costing
- Tez No: 42159
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ SAİT SEVGENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
VI TÜRKÇE SmOPSİS Bu tez, maliyet muhasebesinde yeni bir kavram üzerinde yapılan çalışmadır. Geçmiş yıllar, Tam Zamanında Üretim Sistemi, Toplam Kalite Kontrolü ve Kalite Maliyetleri gibi fabrika ortamında devrim yapan kavram dalgaları ile, maliyet muhasebesi ve üretim profesyonellerine heyecanlı anlar yaşatmıştır. Bununla birlikte, bütün bunlar olurken, maliyet muhasebe yöntemlerinin gelişimleri durdu ve zamana ayak uyduramadılar. İşletme yöneticilerinin dili olan geleneksel maliyet muhasebesi, geçtiğimiz onlarca yıl boyunca değişmedi. Bu tez,“Faaliyet Tabanlı Maliyet Sistemi”adı verilen yeni üretim ve maliyet muhasebe stratejisinin "Ne, Neden ve Nasıll'larını betimlemektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis is a study on a new concept of cost accounting. The past few years have been an exciting time for cost accounting and manufacturing professionals with a wave of concepts such as Just-In-Time manufacturing, Total Quality Control and Quality Costs revolutionizing the factory floor. However, during all of this, cost accounting methods have stagnated and have not kept pace with the times. Traditional cost accounting, which is the language of business managers, has not changed during the past decades. This thesis describes the“what, why and how”of a new manufacturing and cost accounting strategy called“Activity- Based Costing (ABC) ”.