Melez stratejilerde ambidexterity'nin rolü ve örgüt performansı
The role of ambidexterity and organizational performance hybrid strategy
- Tez No: 421602
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ZEHRA TAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Küreselleşen dünyada firmaların rekabetsel ortamları daha sistemli, özenli ve planlı çalışmayı istemektedir. Bu esnada yönetime ışık tutan stratejilerimiz devreye girmektedir. Çalışmamızda strateji topluluğu olarak kabul ettiğimiz melez stratejilerin kavramsal yönleri ve yönetime katkısı üzerinde durulmuştur. Çift Yeteneklilik kavramı üzerine literatür taraması yapılarak çeşitleri incelenmiştir. Çift yetenekliliğin liderliksel boyutunun exploration (araştırmacı) ve explotation (faydalanıcı) yönleri üzerinde literatür taramasına gidilmiş liderliksel çift yeteneklilik olgusunun avantajları ve dezavantajları irdelenmiş olup, melez stratejilerin liderliksel çift yeteneklilik olgusu kapsamında bulunan araştırmacı ve faydalanıcı yönlerinin işletme performansına etkisini saptayabilmek için melez stratejiyi yürüten kamu kurumunda 96 kişi üzerinde anket uygulanarak, istatistiksel programlardan faydalanılmış olup korealasyon, anova, regresyon ve t testi yapılarak çıktıları incelenmiştir. Ayrıca işletmelerin örgüt performanslarını ölçümlemelerinde ele alınabilecek konular incelendiği için işletme yönetiminin güçlü kadrosunun performansının belirlenmesi ve kontrolünün işletmenin vizyonel yönünü görmesi konusunda rehberlik edecektir. Çalışmanın literatüre katkısı ön planda tutulmuş olup, çift yeteneklilik özelliklerine sahip liderlerin yetiştirilmesine katkı sağlayarak uzun vadede örgüt performansına pozitif etkisi alınacaktır.
Özet (Çeviri)
The competitive environment in the globalized world, companies are more systematic, thoughtful and will be scheduled to work requirements. In the meantime, our management strategy that keeps the light will be activated. In our study, we accept as a strategy focused on the contribution of the community and conceptual aspects of the management of hybrid strategy. Ambidexterity (dual capability) are kind of the literature on the concept ambidexterity'n the exploration of liderliksel size (researchers) and explotation (beneficiary) direction on an attempt to literature leadership ambidexterity are examined the advantages and disadvantages of the cases, the researchers covered the ambidexterity of leadership phenomenon of hybrid strategy To determine the effect of the beneficiary in the direction of the operating performance of a public institution conducting the survey on 96 people applying hybrid strategy, korealasyo with statical programs software, anova, regression and t-test were analyzed by making output. In addition, business organizations performance measurement on the discussed may be issues determining the performance of a strong team of business management for the examination and control of the company's visionary aspect is kept in the literature contribute to the forefront of our guidance in to see the positive impact on organizational performance in the long run double by contributing to the training of leaders has the capability characteristics will be taken.