Çağdaş tartışmalar bağlamında kadınla ilgili ahkam ayetleri
Legal verses about women in the context of contemporary controversies
  1. Tez No: 421635
  2. Yazar: FATMA AYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Kadın, yaratılıştan bugüne her dönemde tartışmalara ve açıklamalara konu olmuş, tarihin her döneminde gündemdeki yerini korumuştur. Bu durum vahiy ortamında ve devamında da devam etmiş, bu durum ayetlerde“Sana kadınlar hakkında fetva soruyorlar. De ki ”Onlar hakkında size fetvayı Allah veriyor“…”(Nisa 127) şeklinde ifade edilmiştir. Kadın konusunun tartışmalara konu olması yeni olmasa da bugünkü tartışmaların kendine has özellikte olması küreselleşme etkisinde kalan Müslümanların durumuyla yakından alakalıdır. Kadın konusunda bu gün geçerli olan teamüllerin tamamı çoğunlukla son yüzyıllardaki batılılaşma süreci içerisinde Müslüman toplumların geçirmiş olduğu değişim ile doğru orantılıdır. Nitekim elde bulunan uygulamaların batıya karşı tarihi geçmiş uygulamalar şeklinde tarif edilerek batı tarzına uydurulmaya çalışılması veya ayetle sabit olan uygulamaların tarihi geçmiş modeller olarak sunulması, hadislerin varoluşsallığımızı sağlayan ve koruyan yaşantılar şeklinde görülmesi yerine tarihsel kalıplar olarak görülmesi bu durumun birer sonucudur. Modernleşme ve modernleşirken Müslüman kalma mefhumu kadınla ilgili ayetlerle alakalı geçmişte olmayan yeni/çağdaş tartışmaların temel saiki olarak karşımızda durmaktadır. Çalışmamız, çağdaş yorumları yönlendiren bu fikirlerin esasını ve sebebini belirleyerek bu konuda bir farkındalık oluşturma amacına matuf olarak yönlendirilmiş; ancak zamanla kapsamın genişliği dolayısıyla ilgili lireratür taraması ve örneklerden hareketle ayetlerle alakalı çağdaş tartışmalarla ilgili bütüncül bir bakış açısı sunmaya çalışmak düşüncesi hasıl olmuştur. İlgili görülen bütün ayetlerin ve içerdikleri konuların tesbiti, ayrıca bunlarla ilgili tespit edebildiğimiz çalışmaları bir araya getirmeye çalışmakla başlayan çalışmamızı temsil gücü yüksek bir örnek üzerinde uygulama yaparak tamamlanmıştır.. Çalışmada çağdaş görüş ve yorumlar, geçmişteki yorumlarla karşılaştırmalı olarak incelenmiş, çağdaş yorumcuların hataya düştükleri noktalar tesbit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
From creation until now woman has always been the subject of discussions and explanations, and maintained her position in daily discussions in every period of time. This situation continued during and after the revelation period, and is referred in verses as following:“They ask thy instruction concerning the women say: Allah doth instruct you about them”(Nisa 127) The reason for the subject of woman is still under discussion and appears in a new garment is closely related to the effect of globalization on Muslims. All of the current customs about women have a direct connection to the changes Muslim communities went through last centuries as a result of Westernization. In fact, to explain away the current practices as outdated and to try to conform them to the Western style or to present practices established by Qur'an as historical patterns, or to see Prophetic traditions as only historical models instead of the exemplary practice which Muslims have existential connection to is a result of the situation described above. The concept of becoming modern and staying Muslim while doing so can be seen as the fundamental motivation behind new controversies about the verses on women. This work is written to raise awareness about this subject by means of establishing the principals of these ideas which steer contemporary interpretations. However, because of the scope of the subject it is seen necessary to give a holistic evaluation about the contemporary discussions about verses based on the relevant literature and examples. In the end a representative a few examples are chosen to finish the study. In the thesis, contemporary ideas and interpretations are studies by making comparisons with previous scholars' interpretations, and it is tried to determine the points about which contemporary scholars made mistakes.