Ücretin korunması
Protecti̇on of wages
- Tez No: 421636
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUNCA ÖZGİŞİ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
 - Yıl: 2015
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Yalova Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bilindiği üzere çalışma hayatında işçilerin emeği üretim faktörlerinden biri iken diğer tüm faktörler genellikle işverenin elinde olduğundan işçi-işveren ilişkileri bakımından işçi daima zayıf taraf, işveren ise güçlü taraf olarak görülmektedir. Bu hususta emeğin insanlık tarihinde iki yüz elli yıl öncesine kadar kendisinden köle olarak istifade edilmiş olmasının bu etkisi günümüze yansımaları mevcuttur. Böyle olduğu içinde bu sosyal devletin gelişimi ile bu ilişkinin zayıf halkasını toplumsal ilişkilerin sürdürülebilirliği aslında devlet ve kanunlarla korunmaya çalışmıştır. Şüphesiz emeğin önemli ve işçi işveren ilişkilerinin temeli olması nedeniyle bu korumanın ana konusu ücrettir. Kölelikten ücretli emeğe geçişle birlikte gerek uluslararası hukuk sözleşmeleriyle gerekse ulusal hukuk ile emeğin karşılığı olan ücret korunmaya çalışılmıştır. Bu çalışmamızda ücreti koruyan uluslararası hukuk ile ulusal hukuk hükümlerine müracaat edilerek ücreti koruyucu düzenleme ve uygulamalar belirlenmeye çalışılmıştır. Uygulamada göze çarpan aksaklıklar dile getirilmeye çalışılacaktır. Bu noktada işçinin ücretinin önemi ve asıl olması gereken konumuna değinilecektir
Özet (Çeviri)
As it is well known that although labour of workers are one of the production factors in working life, all other factors are generally in the hands of employer and in terms of employer-employee relations; employees are always considered as the weaker party and employers are considered as the powerful party. In this regard, labour has been used as slaves even before two hundred and fifty years in the history of mankind and reflection of this effect can be seen today. Thus, sustainability of development of social government and the weakest circle of this relationship has been tried to be protected by government and laws. Undoubtedly, main subject of this protection is wage since labour is important and it is the fundamental of relationship between employer and employee. Through passage from slavery to waged labour, wage labour has been tried to be protected either with international law agreements or national law, In this paper, international law and national law which protects wage were applied and protective regulations and implementations shall be tried to find to protect wage. Considerable flaws in implementation will be tried to be expressed. At this point, importance of wage of workers and the actual position of it shall be emphasized.