İzmir ilinin medikal turizm potansiyelinin tespiti
Determination of the potential of medical tourism of Izmir city
  1. Tez No: 421661
  2. Yazar: ALİ KÖSTEPEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER ÖTER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Sağlık hareketlilikleri dünyanın bilinen en eski hareketliliklerinden bir tanesidir. İnsanlar özellikle savaş sonrası, yaralarını tedavi etmek, zindelik kazanmak ve sonraki savaşlara ve göçlere hazırlıklı olabilmek için, sıcak sulara doğru hareket ederlerdi. Orta çağ dönemlerinde ise, sağlık hareketliliği gayet pahalı ve zaman gerektiren bir hal haline geldiği için, gelir düzeyi yüksek olan insanlar tarafından yapılmaya başlanmıştır. Sanayi devrimi ile birlikte, insanların gelir düzeylerini arttırmasıyla birlikte sağlık hareketliliğinin daha da çoğaldığı söylenebilir. 18. Yüzyıl ile birlikte modern tıbbın gelişmeye başlaması ve özellikle 20. Yüzyılın başıyla birlikte mobilitenin rahatlamasıyla birlikte, az gelişmiş veya gelişmekte olan ülkelerden gelişmiş ülkelere ve özellikle A.B.D. 'ye yönelik medikal hareketlilik yoğunlaşmaya başlamıştır. 1970'li yıllarla birlikte ise, Hindistan, Tayland ve Latin Amerikan ülkelerinin A.B.D. ile rekabet edebilir sağlık merkezleri inşa etmesiyle birlikte, medikal hareketliliğin ikinci aşamaya taşındığı görülmektedir. Bu aşamada ise, gelişmiş ülkelerden, gelişmekte olan ülkelere doğru bir hareketliliğin başladığı görülmektedir. Günümüzde ise, medikal turizm 100 milyar doları aşan bir pazar konumuna gelmiş olup, birçok ülkenin üzerine çalışma ve girişim yapmaya başladığı bir alan olmuştur. Günümüz literatüründe sağlık turizmi, dört ana başlık altında toplanmıştır. Termal turizm, engelli turizmi, yaşlı turizmi ve medikal turizmdir. 2009 yılından günümüze Türkiye, medikal turizmi geliştirmeye yönelik önemli adımlar atıp, atılımlar yapmışlar. Medikal turizmi, diğer sağlık turizmi türlerini kapsayan ve diğer turizm türlerini içeren paketler hazırlayarak geliştirmeyi hedeflemektedir. Bu tez çalışmasında ise, 8500 yıllık tarihiyle, kültürel, tarihi ve doğal mirasıyla Türkiye'nin önemli şehirlerinden birisi olan, İzmir'in medikal turizm potansiyeli ortaya konmaya çalışılmıştır. Sonuç olarak ise, İzmir'in medikal turizm potansiyeli tespit edilmiş, potansiyelin harekete geçirilmesindeki engelleyici faktörler belirlenmiş ve engelleyici faktörlerin çözüm yolları sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Health activities are one of the oldest known activities of the world. Especially after the war, people moved towards the hot waters in order to treat their wounds, to get vitality, to be able to hold themselves readiness to the following wars and migrations. As for medieval periods, health activity was taken up by high-income people because it became quite expensive and time consuming. With industrial revolution, it could be said that health activity went up much with increasing people's income levels. With developing modern medicine during 18th century and especially opening out mobility in the beginning of 20th century, medical activity became popular from underdeveloped or developing countries to developed countries, especially U.S.A. It has been seen that medical activity moved to second stage when India, Thailand, and Latin American countries built health centers which were capable to compete with U.S.A in 1970s. In this stage, it has been seen that an activity started from developed countries to developing countries. Nowadays, medical tourism has become a market standing which has exceeded 100 billion dollars and has become an area that most of countries have started to study and attempt on this. The health tourism in current literature has come under four major topics. These are thermal tourism, tourism for disabled people, tourism for older people, and medical tourism. From 2009 until today, Turkey has taken considerable steps and has spurted towards development of medical tourism. Turkey aims to develop medical tourism by preparing bundles consisting of the types of other health tourism and other tourism. In this study, it has been measured the potential of medical tourism of İzmir, which is one of the important cities in Turkey, with the history of 8500-year, cultural, and natural heritage. As a result, it has been determined the potential of medical tourism of İzmir, has been identified disincentive factors which are not stimulating the potential, and has been presented the solutions for these disincentive factors.