Üniversite öğrencilerinin sosyal medya kullanımı ve bunun satın alma davranışlarına etkisi
Social media usage of college students and its impact on their buying behavior
- Tez No: 421662
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KAYALAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Günümüzde internetin tam anlamıyla toplumun vazgeçilmez bir unsuru haline gelmesiyle birlikte kullanıcılarının içerik üretebildiği sosyal medya yeni bir platform olarak yoğun ilgi toplamaya başlamıştır. Sosyal medya pazarlaması, sosyal medya sitelerinin kullanımı aracılığıyla işletmelerin pazarlama faaliyetlerini gerçekleştirmesi olarak ortaya çıkmıştır. Sosyal medyada tüketicilerin aktifliği işletmelerin dikkatini çekmekte ve yeni kolaylıklarının da etkisiyle işletmeler artık bu platformları pazarlama faaliyetlerinde tercih etmektedirler. Tüketicilerin satın alma davranışlarını etkilemeye de başlayan sosyal medyanın pazarlama içerisindeki rolünün ve tüketici davranışlarına olan etkisinin incelenmesi gerekmektedir. Çalışmanın amacı bu kapsamda üniversite öğrencilerinin sosyal medya kullanım alışkanlıklarının kendilerinin satın alma davranışlarıyla ilişkisinin incelenmesidir. Çalışmanın teorik bölümünde; sosyal medya kavramı ele alınmış, sosyal medyanın tüketici davranışı ile olan ilişkisi incelenmiştir. Araştırma bölümünde üniversite öğrencileri tüketici grubu olarak seçilmiş ve bu gruba anket çalışması uygulanmıştır. Araştırma sonucunda üniversite öğrencilerinin sosyal medyada günlük ortalama 2-3 saatlik bir vakit harcadıkları ve satın alma kararlarından sosyal medyadan etkilendikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
As Internet has become an indispensable element of today's society, social media which is one of the most important platforms of internet takes high portion of internet usage and enables users to generate and share content. Social media marketing came to the scene with corporations doing marketing activities via social media platforms. Activeness of consumers in social media platforms highly grabs attention of businesses. So that enterprises prefers using social media in their marketing strategies because of its being such easy to use and effective. Social media has impact on the buying behavior of consumers and its role in marketing and its impact to consumer buying behavior should be examined. The main objective of this research is to investigate and understand the link in between social media usage habits of college students and their buying behaviors in this sense. In the theoretical part of this thesis, social media, social media and consumer behavior relationship is theoretically reviewed. In the research part, college students are taken as consumer sample group and a survey consisting. As a result of research, it is found that students spend a daily average 2-3 hours on social media and their buying behaviors are affected by social media.