Sâd Sûresi 30 - 40. âyetleri ışığında Süleyman (as)'ın imtihanı
Trial of Solomon in the light of verses 30 - 40 in Sorah Sad
  1. Tez No: 421690
  2. Yazar: ŞEVKİ ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAİT ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Kur'an-ı Kerim insanların dünya ve ahiret saadetini kazanmaları için indirilmiştir. Bir hidayet rehberi olarak inen Kur'an-ı Kerim, sunduğu mesajın muhatapları tarafından iyi anlaşılması için çeşitli üsluplar kullanmıştır. Bu üslupların bir tanesi de kıssa üslubudur. Kıssa üslubuyla Kur'an, tarihte yaşanmış olaylardan, muhataplarının dersler çıkarmalarını ve öğüt almalarını amaçlamıştır. Çalışmamız, giriş ve iki ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde kıssalar hakkında genel bir değerlendirme, kıssalardaki İsrâiliyat sorunu, yaygın olmasının sebepleri ve çözüm yollarını ele aldık. İkinci bölümde Sâd süresi 30-40. ayetleri bağlamında Süleyman (as)'ın kıssasını, Kur'an'ın indiriliş gayesine uygun doğru bir şekilde anlaşılmasını sağlamaya çalıştık. Bunun yanı sıra tefsir kaynaklarında bazı yanlış yorum ve değerlendirmelere dikkat çekmekle birlikte bu yanlışların sebeplerine de değindik.
Özet (Çeviri)
Qur'an has been revealed for people to attain bliss in this world and hereafter. As a guidance for the right path, Qur'an has used various styles to be well understood by the addressee for the messages it offers. One of these styles is story-telling style. By using this style, Qur'an has aimed at extracting lessons and taking advice from the events took place in history by addressee. This study is composed of introduction and two main sections. In the first section, we made an overall evaluation of the stories and discussed issue of Israeli in the stories and the reasons of its prevalence and solutions for that. In the second section, we provided a correct understanding of story of Solomon (a.s.) within the context of verses 30-40 in sorah Sad in accordance with the Qur'an's revelation goal. Furthermore, we pointed out some misinterpretations and evaluations in the exegesis literature along with discussing causes of these misinterpretations.