Endoskopik ürolojik girişimlerde yapılan spinal anestezide kullanılan artikain ile levobupivakainin hemodinamik stabilite,motor ve duyu blok açısından karşılaştırılması
The comparison of levobupi̇vakai̇n with articles used in spinal anesthesia for endoscopic urological initiatives in the situation of hemodynamic stability, motor and sensitive block
- Tez No: 536189
- Danışmanlar: UZMAN GÜLDENİZ ARGUN DEMİRALP
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Çalışmamızda elektif koşullarda endoskopik ürolojik işlem uygulanacak hastalara yapılan spinalanestezide,levobupivakain ile artikaininhemodinamikstabilite,motor ve duyu blok etkilerinin karşılaştırılması planlandı. Çalışmaya ASA I-III grup, yaşları 25-80 arasında 60 hasta dahil edildi.Hastalarrandomize 2 gruba ayrıldı.Ameliyathanede hazırlık odasına alınan hastalara spinal anestezi öncesi 10 mL/kg % 0,9 NaCl ile ön yükleme yapıldı.Ameliyathaneye alınan hastalar monitörize edilerek sistolik arter basıncı (SAB), diyastolik arter basıncı (DAB),kalp atım hızı (KAH) ve periferik oksijen satürasyonu (SpO2); spinal anestezi öncesinde kaydedildi.Bu kayıtlara ilk 20 dakikada 5 dakikalık, sonraki 40 dakika 10 dakikalık ve son 60 dakika da 15 dakikalık aralıklarla ölçülerek kaydedildi. Spinal anestezi sonrası duyusal blok başlama, gerileme ve sonlanma süreleri ile motor blok başlama ve sonlanma süreleri kaydedildi. Duyusal blok seviyeleri T10'a ulaşan hastalarda spinal anestezi başarılı olarak kabul edildi.Hastaların ağrı şiddetleri cilt insizyonu sırasındaki vizüel analog skala (VAS)ile değerlendirildi.Perioperatif bulantı-kusma, hipotansiyon, bradikardi,hipoksi(SpO2 < % 90) gibi yan etkiler,hasta ve cerrah memnuniyeti ve hastaların tekrar aynı yöntemi tercih etme oranları değerlendirildi. Gruplar arasında 0.,10.,105. ve 120. Dakikalarda sistolik ve diyastolik kan basıncında istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı(p0.05).Motor blok başlama süresi artikain grubunda levobupivakain grubuna göre daha hızlı gözlenirken,motor blok gerileme ve sonlanma süresi artikain grubunda levobupivakain grubuna göre daha uzun bulundu.Motor blok başlama ve sonlanma zamanları açısından iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı(p0.05). Elde ettiğimiz bulgular ışığında levobupivakainin tam motor blok sağlamamakla birlikte spinal anestezi için yeterli duyu blok oluşturduğu,artikainin ise tam motor blok ile yeterli duyu blok oluşturduğu görüldü.Sonuç olarak spinal anestezi için kullanılan her iki lokal anestezik ajan hastalar ve hekimler açısından güvenli ve konforlu bir anestezi sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to compare the hemodynamic stability, motor and sensory block effects of levobupivacaine and articain in spinal anesthesia in patients undergoing elective endoscopic urological treatment. ASA I-III group, 60 patients between the ages of 25-80 were included in the study. The patients were randomized into two groups. systolic arterial pressure (SAD), diastolic arterial pressure (DAB), heart rate (HR) and peripheral oxygen saturation (SpO2); It was recorded before the spinal anesthesia. These recordings were recorded by measuring 5 minutes in the first 20 minutes, 10 minutes in the next 40 minutes and 15 minutes in the last 60 minutes. After spinal anesthesia, sensory block initiation, regression and termination times and motor block initiation and end times were recorded. Spinal anesthesia was considered successful in patients with sensory block levels reaching T10. Pain severity of patients were evaluated by visual analog scale (VAS) during skin incision. Side effects such as perioperative nausea-vomiting, hypotension, bradycardia, hypoxia (SpO2 0.05). Motor block regression and termination time was longer in the articaine group than the levobupivacainegroup.Therewasnostatisticallysignificantdifferencebetweenthedataobtained in bothgroups in terms of hypotension, bradycardia, desaturation, nausea-vomiting, lowbackpain, headachedevelopment, patientandsurgeonsatisfactionandthesamemethod of choice (p> 0.05. ). Inthelight of ourfindings, it wasseenthatlevobupivacaineproducedenoughsensoryblockforspinalanesthesiaalthough it did not providefull motor blockandarticainformedsufficientsensoryblockwithfull motor block. As a result, both local anesthetic agents used for spinal anesthesia provided a safe and comfortable anesthesia for patients and physicians.