Suriyeli sığınmacıların Viranşehir'in toplumsal yapısına etkileri
Effects of Syrian refugees Viranşehir social structure
  1. Tez No: 421696
  2. Yazar: LEYLA EZBERCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERHAT TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmanın amacı, yaşanan yoğun Suriye göçünün Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesine; sosyo-kültürel, ekonomik ve aile yapısındaki etkilerini araştırmaktır. Çalışma, bir sene boyunca Viranşehir'de Suriyeliler ve Viranşehirliler ile yapılan derinlemesine mülakatlar ve gözlemlerle oluşturulmuştur. Suriyelilerin kendi aile ortamları, Viranşehirliler ile diyalogları, iş ortamları ve çadır kentteki Viranşehir ile etkileşimsiz kendi saf halleri çalışmanın bir bölümünü oluşturmuştur. Diğer bölümünü ise Viranşehirliler ile şehrin göç öncesi ve sonrası sosyo-kültürel, ekonomik, aile yapısı hakkında yapılan derin mülakatlar ve gözlemler oluşturmuştur. 35 Suriyeli ve 42 Viranşehirli görüşmeci ile birebir mülakat yapılmış toplamda 77 kişi ile görüşülmüştür. Araştırmaya başlamadan önce dünya tarihindeki bütün göçlerin sonucu olarak yerli halk ile bir etkileşim ve değişime tanık olunacağının bilincinde olunmasına rağmen, iki halkın toplumda bu denli iç içe geçmişliği ve yine bu denli aralarına görünmez ama kalın duvarlar örülmüş olması çalışmayı çok daha farklı şekillendirmiştir. Ayrıca bu çalışma Viranşehir ile ilgili yapılan ender çalışmalardan biridir hele ki şehrin toplumsal yapısı ile ilgili yapılan belki de ilk çalışmadır. Bu konu ile ilgili kullanılacak öncül bir çalışmaya rastlanmadığı için bazı zorluklarla karşılaşılmıştır. Bu çalışmada birçok düşünür, sosyolog, tarihçi vb. den yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study, the intense migration of Syria in general socio-cultural Viransehir town of Sanliurfa Turkey in particular, has been studying the effects of the economic and family structure.The study was generated by in-depth interviews and observations made with the Syrians and Viranşehirli in Viransehir for a year.Syrian their family environment, Viranşehirli with dialogue, our interaction with the business environment and the tent city is Viransehir its purest form part of the study.The other part of the city with Viranşehirli pre-migration and post socio-cultural, economic, held on the family structure has created deep interviews and observations.107 Syrians and 96 Viranşehirl the subjects of personal interviews with a total of more than 250 people made the exchange of ideas is made.Before starting the research as a result of all migration in world history, although be aware that witnessed the interaction and exchange with the locals, both residents of the community in this much intertwined and yet invisible to call it so, but that thick walls built work has shaped much differently. It is also one of the few studies about this study is perhaps the first study Viransehir related to the social structure of the city especially. Premise to be used for some of the difficulties encountered in dealing with this issue has not been found to work. In this study, many philosophers, sociologists, historians and so on. It has also the advantage.