Suriyeli sığınmacıların Türkiye'deki durumları ve yarattığı sorunlar
The situation of Syrian asylum-seekers in Turkey and the emerging problems
  1. Tez No: 483170
  2. Yazar: ARİF FERAH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANAN ATEŞ EKŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Suriye iç savaşının Türkiye'ye etkilerinin başında“sığınmacılar sorunu”gelmektedir. Konunun insani boyutunun yanı sıra aynı coğrafyada beraber yaşamanın getirdiği bir sorumluluk da olması, konuya olan duyarlılığın artmasına neden olmaktadır. Bulunduğu zorlu coğrafya nedeniyle“iltica”ve“sığınmacı”sorunuyla sıklıkla karşılaşan Türkiye, kuruluşundan bu yana en büyük sığınmacı sorunuyla karşı karşıya kalmıştır. Devam eden savaş nedeniyle sayıları sürekli artmakta olan Suriyeli sığınmacıların sorunları Türkiye'yi ve bölge ülkelerini derinden etkilemektedir. Göç eden insanların“statüleri”ile“uyum problemleri”hem sığınmacıları hem de yerel halkı etkilemektedir. Avrupa Birliği'ni de dolaylı olarak etkileyen Suriyeli sığınmacı probleminin uzun yıllar devam etme eğiliminde olduğu değerlendirilmektedir. Bu çalışmada; Suriyeli sığınmacıların karşılaştıkları sorunlar detaylı bir şekilde analiz edilmiş, Türkiye'nin sağladığı imkânların ne kadar etkin değerlendirildiği üzerinde durulmuş, aynı zamanda Suriyeli sığınmacıların Türkiye'ye getirdikleri yükler ve sorunlar ele alınmıştır. Çalışmanın içeriğinde, sorunları azaltmaya yönelik öneriler incelenmiş ve bugüne kadar çok sayıda olumsuzluklarla karşılaşmış bu insanlara hiç olmazsa mutlu yarınlar için küçük de olsa bir pencere açmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
“The Asylum-seeker problem”is the most important problem among the effects of Syrian Civil War's on Turkey. In addition to the human dimension of the subject, a responsibility for living together in the same geography also leads to an increase in the sensitivity of the subject. Often faced with the problem of“asylum”and“asylum seekers”due to its challenging geography, Turkey has been confronted with the biggest refugee problem since its foundation. Problems posed by Syrian asylum seekers, whose numbers are constantly increasing due to the ongoing war, are deeply affecting Turkey and the countries of the region.“Status”and“adaptation problems”of the refugees affect both asylum seekers and the local people. The problem of the Syrian asylum seeker, which indirectly affects the European Union, is estimated to continue for many years. In this study; The problems faced by the Syrian asylum seekers were analyzed in detail, the effectiveness of the facilities provided by Turkey was evaluated, and the burdens and problems brought by Syrian asylum seekers to Turkey were discussed. In the content of the study, the proposals for reducing the problems have been examined and it has been aimed to open only a small window to happy tomorrows for these people who have encountered many problems up to this day.