Ebû Bekr Muhammed b. el - Kâsım el - Enbârî'nin ez - Zahir fî Maânî Kelimâti'n - Nâs adlı kitabındaki sözlerin tahlili
Analysis of the words in the book ez - Zahir fi Maani Kelimati'n - Nas titled for Abu Bakr Muhammad b. al - Qasim al - Enbari
  1. Tez No: 421698
  2. Yazar: KAMRAN ABDULLAYEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TACİTTİN UZUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Din, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Religion, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 458
Özet
Arap dili ve belâğatı, hadîs, kırâat ve tefsîr alanında engin birikime sâhip olan İbnuʼl-Enbârîʼnin ilmi, kendisinden sonra bu alanda yetişen çoğu âlimi etkilemiştir. İster Arap dili, ister diğer alanlarda yazılmış olsun, birçok eserde bu etkiyi görmemiz mümkündür. Müellifin en büyük eserlerinden olan ez-Zâhir adlı eserinde, birden fazla konuya dağınık olarak değinilmiştir. Ağırlıklı olarak Arap dilinde ems̱âl, bazı gramer meseleleri, Kuranʼdaki kırâat farklılıkları, Esmâ-i Hüsnâ, ülke, şehir ve ay isimlerinin iştikâkı bu konulardan bazılarıdır. Onun bu eseri, Arap dilciliğinde atasözü konusunda yazılan eserler arasında değerlendirilmektedir. Eserde atasözleri geniş bir yer tutmasına rağmen, ez-Zâhir adlı eserin tam anlamıyla mesel kitabı olduğu söylenemez.
Özet (Çeviri)
İbnu'l Anbari had important accumulation in Arabic and its eloquence, hadith (traditions of the Prophet Muhammed), qira'at (the readings of the Qur'an), and tafseer (interpretation of the Qur'an), and he influenced the following scholars in this field. We can see his same influence, whether in Arabic or in other fields. The Book ʽaz-Zahirʼ is the one of the greatest books of the author which he touched in this book on several topics segregately. Mostly those topics consist of parables in Arabic, some grammatical rules, the difference of the readings in the Holy Qur'an, the excellent names of Allah, also derivation of country, city and month are some of those topics. az-Zahir has been categroized amoung the books written down in the parable subject. Though the parables took most of the book, az-Zahir is not precisely parable book.