Çay sektöründe sorumluluk muhasebesi üzerine bir uygulama
A study over responsibility accounting at tea sector
  1. Tez No: 421714
  2. Yazar: HÜSEYİN GÖKHAN TAVUKÇUOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MUSTAFA SAVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Sorumluluk muhasebesi; işletmede yönetim kademelerinde ve bu yönetim kademelerine bağlı alt yönetim kademelerinde yetki devredilmesi sonucunda sorumluluk yüklenen yöneticilerin, faaliyet ve başarılarının ölçülmesini ve sorumlu olduğu giderlerin kontrol edilmesini sağlayan bir yönetim sistemidir. Bu sistem ile çay sektöründeki işletmelerde etkili bir yönetsel kontrol ortamı oluşturabilmek, sorumluluk merkezleri için başarı değerlendirmesi yapabilmek ve işletmede gider kontrolünün sağlanıp sağlanamadığının tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda çalışmada uygulaması yapılan işletmenin merkezkaç bir yapıya sahip olduğu ve her yıl düzenli olarak bütçe hazırladığı tespit edilmiştir. Bu bulgular sayesinde sorumluluk merkezleri için ayrı ayrı başarı değerlendirmesi yapılabilmekte ve bölümsel düzeyde bağımsız karar verme daha kolay olabilmektedir. Uygulama ile gerek sorumluluk merkezleri düzeyinde gerekse tüm işletme düzeyinde giderlerinin kontrol altına alınabileceği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Responsibility accounting is a management system which could check the expenditure and measure the operations and successes of a manager whom landed with responsibility as a result of conferral of management at business administration and the lower management which is depend upon the administration. The mentioned system could provide expense control and an efficient management within applying tea industry which already has difficulties at the control of expense and management, also having complications at that level. The system is profitable at constitution a modern management system, at taking strategical decisions based on projection, also at performing actions due to layed schemes. In line with this target, it is detected that the business has a centrifugal mechanism and regular budget estimation annually. By means of these indications, it is possible that putting the responsibility authorities under perspective one by one and also getting easier to making independent decisions at sectional base. With this demonstration, that is executed that possibility of taking budgets under control both responsibility authorities and whole business base.