Muhasebe hata ve hilelerinin önlenmesinde kurumsal yönetim ilkelerinin etkisi ve örnek bir uygulama
The effect of corporate governance principles on the prevention of accounting errors nad cheats and an example practice
- Tez No: 894946
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA SAVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada, muhasebe hataları ve hilelerinin önlenmesinde kurumsal yönetim ilkelerinin etkisi incelenmiştir. Çalışmada öncelikle muhasebe hata ve hileleri ile kurumsal yönetim ilkeleri açıklanmıştır. Daha sonra muhasebe hata ve hilelerinin önlenmesinde kurumsal yönetim ilkelerinin etkisi kamu sektörüne ait çay fabrikalarında örnek bir uygulama ile açıklanmaya çalışılmıştır. Bunun için uygulamada nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Uygulama sonucunda, muhasebe hatalarının önlenmesinde kurumsal yönetim ilkelerinden şeffaflık ilkesinin; muhasebe hilelerinin önlenmesinde ise sorumluluk ve şeffaflık ilkelerinin etkili olduğu belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre kurumsal yönetim ilkelerinin benimsenmesiyle muhasebe hataları ve hilelerinin azalacağı ifade edilebilir. Muhasebe hata ve hilelerinin azaltılabilmesi için işletme çalışanlarının kurumsal yönetim ilkeleri hakkında eğitilmesi ve farkındalıklarının artırılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the impact of corporate governance principles on preventing accounting errors and fraud is examined. Initially, the concepts of accounting errors and fraud, as well as corporate governance principles, are explained. Following this, the impact of corporate governance principles on preventing accounting errors and fraud is illustrated through a case study conducted in state-owned tea factories. A quantitative research method was utilized for this case study. The results indicate that the principle of transparency is effective in preventing accounting errors, while the principles of responsibility and transparency are effective in preventing accounting fraud. Based on these findings, it can be stated that the adoption of corporate governance principles may lead to a reduction in accounting errors and fraud. To minimize accounting errors and fraud, it is essential to educate employees about corporate governance principles and enhance their awareness.