Emergence of sustainable markets: Dynamics that mobilize actors to seek market change in fashion
Sürdürülebilir pazarların oluşumu: Moda sektöründe aktörleri pazar değişimi için harekete geçiren dinamikler
- Tez No: 421776
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ ATİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: İşletme Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 315
Özet
En yeni moda ürünlerini, uygun fiyata ve hızlı bir şekilde tüketiciye sunmaya dayanan hızlı moda sistemi, ekolojik ve sosyal çevre üzerinde olumsuz etkiler doğurarak sonraki nesiller için bir tehdit oluşturmaktadır. Bu tezin amacı, pazar dinamiğinin öncüsü olarak kurumsal aktörleri inceleyerek, moda sektöründe sürdürülebilir pazar oluşumuna teorik bir açıklama getirmektir. Katılımcı gözlem ve mülakat tekniklerini içeren etnografik araştırma yöntemi ile hızlı moda aktör ağındaki değişime sebep olan koşullar ve dinamikler araştırılmıştır. Ayrıca, sürdürülebilir moda uygulamaları ve firmaları ile ilgili ikincil verilerden yararlanılmıştır. Çalışma, pazardaki değişim arayışı için aktörleri harekete geçiren dinamikleri; pazarın mobilize olmasını engelleyen ve teşvik eden faktörleri ve pazar oluşumundaki değişim öncülerini anlamaya yardımcı olmaktadır. Sürdürülebilir moda aktör ağı ve pazarı, felsefi kaygılar, sosyal, ekonomik ve çevresel sonuçlar ve hızlı modanın eleştirileri sonucu oluşur. Sürdürülebilir moda pazarı, sektördeki yaygın sanat ve ticaret mantıklarını reddetmeyi değil genişletmeyi amaçlar. Kurumsal aktörlerin amaca yönelik eylemleri, pazarda yeni bir sürdürülebilir mantığın oluşumuna olanak sağlar. Çalışma, kurumsal eylemler, aktörler ve mantıklardan yararlanarak yeni pazar oluşumuna kapsamlı ve makro bir bakış açısı getirerek pazar sistem dinamiği, kurumsal teori ve aktör ağı teorilerine katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The current fashion system based on speed of availability and offering latest fashion trends at affordable prices has negative outcomes on ecological and social environment, posing a threat for future generations. The purpose of this dissertation is to provide a theoretical explanation of how a new sustainable market emerges within the context of fashion, focusing on institutional actors as the initiators of marketplace dynamics. Ethnography, with emphasis on participant observation and interviews, is used as a research method to examine the conditions in which fast fashion actor-network is subject to major translations. Secondary data on sustainable fashion practices and companies is used to support the findings. The study helps to understand the dynamics that mobilize actors to seek market change; the barriers and driving factors in market mobilization; and the initiators of change in market formation. Philosophical concerns, social, economic, and environmental consequences and criticisms of fast fashion facilitate the emergence of a sustainable fashion actor-network, leading to creation of a new market. Sustainable fashion market seeks to expand not resist the prevailing industry logics of art and commerce. Purposeful actions of institutional actors facilitate the establishment of the new“logic of sustainability.”The study contributes to literature on market system dynamics, institutional theory, and actor-network theory by having a more macro perspective of market formation, focusing on institutional works, actors, and logics.