Analysis of woman's role and representation in Arab woman magazines
Arap kadın dergilerinde kadının rolü ve temsilinin analizi
  1. Tez No: 421777
  2. Yazar: FARAH AL-SHESHANI
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. AYSUN AKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu Yüksek Lisans Tezi Sayidaty ve Laha kadın dergilerinde Arap kadın kimliği temsilini içerik analiziyle incelemeye çalışmıştır. Sayidaty ve Laha, coğrafi ve kültürel farklılıklarına rağmen Arap ülkelerine hitap eden içeriklere sahip iki dergi olmalarından dolayı tezin örneklemi olarak seçilmişlerdir. Özellikle yazılı basın ve dergi reklamlarındaki Arap kadın imgesi birçok araştırmaya konu olmuştur. Ancak bu tez kadınlara yönelik iki derginin kadın temsilini, Arap kadınını ilgilendiren toplumsal sorunlar bağlamında ele almaktadır. Tezin temel amacı, Arap kadın kimliğinin ve kadının toplumsal rolünün Sayidaty ve Laha dergilerindeki temsil üzerinden analizi olmakla birlikte; bu tez, kimlik tartışmalarını Arap feministlerinin, Batılı feministlerin ve din bilginlerinin konuya yaklaşımlarındaki farklılıkları da ele alarak irdelemektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this master thesis is to examine Arab women's representation evolving in two Arab women magazines, 'Sayidaty' and 'Laha' are Arab magazines which are both considered to represent the Arab countries showcasing stories from all over the Arab world. The image of Arab woman has been widely studied in many research papers and researches. This include studies in the field of advertising and marketing by analyzing Arab advertisements in Arab magazines, this presents an opportunity to investigate magazines that discuss social issues pertaining to woman and her role in society. This master thesis will analyze the role of Arab women reflected through the selected magazines issues from different point of views: Arab feminists, western feminism and Muslim religious scholars.