Rites of passage and the liminal dead in medieval and Reformation Britain
Orta Çağ ve Reformasyon dönemi Britanya'sında geçiş törenleri ve liminal ölüler
- Tez No: 421798
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PAUL LATIMER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Antropoloji, Tarih, Anthropology, History
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 275
Özet
Bu çalışma, Orta çağ ve Reformasyon dönemi Britanyası'nda liminal ölülerin kayıtlarını, yirminci yüzyılda Van Gennep tarafından ortaya atılmış olan antropolojik Geçiş Törenleri şeması üzerinden incelemektedir. Bu Geçiş Törenleri kavramsal açıdan, sosyal toplum içerisinde çok uzun süredir varlığını sürdürmüş olup temellerini toplumu destekleyen ve taşıyan insanlık hallerinden almaktadır. Toplumun ölümü ve Geçiş Törenlerini duyumsaması ve algısı bu dönem içerisinde incelenip geri dönen ölülerin aslında sekteye uğramış Geçiş Törenlerinin sonucu, yani liminal varlığı tam olarak temsil ettiği öne sürülmektedir. Şekil ve algı açısından büyük değişikliklere uğramalarına rağmen, bu Geçiş Törenlerinin ve sekteye uğramalarının sonucu olan liminal varlığın temel özelliklerini korudukları ve dolayısıyla liminal ölülerin bu dönemlerde büyük dini değişiklikler geçiren toplum içerisinde varlıklarını kesintisiz bir biçimde sürdürdükleri ileri sürülmektedir. Liminal varlık, belki de en saf cisimleşimi olan yaşayan ölülerden, Reformasyon dönemindeki hayaletlere kadar bütün biçimleri ile her şeyin ötesinde Geçiş Törenleri üzerinden değişime uğramaktadır.
Özet (Çeviri)
This study explores accounts of the liminal, returning dead in medieval and Reformation Britain through the anthropological schema of the Rites of Passage, identified by Van Gennep early in the twentieth century. These Rites of Passage, on the concept level, have existed within human society for a very long time, as they take their foundations out of the very human conditions that support and carry the community and society itself. Society's perceptions of death as well as the Rites of Passage that surround death are examined over the said period, to argue that the returning dead were the very representation of failed Rites of Passage: the liminal presence. It is thus proposed here that even through major changes in shape and perception, these Rites of Passage and the result of their failure, the liminal presence retained their inherent properties. As such it is argued here that the liminal dead, were a continued presence within a society that underwent great religious changes. From the revenant, the walking dead, perhaps the purest incarnation of liminality to the later apparitions of ghosts in the Reformation period, the liminal presence, in all its incarnations, is shaped beyond anything else through the Rites of Passage, in all their universality.