The English school theory of international relations and peacebuilding: An analysis of peacebuilding interventions in Liberia and Sierra Leone through the world society framework
Uluslararası ilişkiler teorisinde İngiliz Okulu ve barış inşaası: Liberya ve Sierra Leone müdehalelerinin dünya toplumu çerçevesi içinde analizi
  1. Tez No: 421797
  2. Yazar: BURAK TOYGAR HALİSTOPRAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM ÖZGÜR ÖZDAMAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 390
Özet
'Dünya Toplumu' kavramının, İngiliz Okulu'nun teorik üçlüsünün önemli bir köşe taşı olmasına ragmen, diğer kavramlara göre en az geliştirilmiş kavram olduğu görülmektedir (Buzan 2004). Bu tezin amacı, Uluslararası İlişkiler yaklaşımlarından İngiliz Okulu'nun üç ayağından biri olan dünya toplumu (DT) kavramını geliştirmeyi ve yeniden canlandırmayı amaçlayan literatüre katkıda bulunmaktır. Tez, barışinşaası müdahalelerine bu kavramsal çerçeve içerisinden yaklaşmaktadır. Tezde, uluslararası toplum kategorisinden dünya toplumu çerçevesine geçişi açıklayan üç spesifik parametre sunulmaktadır. Bu bağlamda, (1) normatif bağlamda, (2) faillikte ve (3) kimlikte meydana gelen değişimler, dünya toplumu çerçevesini farklı kavramsal bir kategori kılan temalar olarak ortaya çıkmaktadır. Tez, uluslararası toplumdan dünya toplumuna ilerlemenin, barışı korumadan (peacekeeping) barışinşasına (peacebuilding) doğru evrilen müdahale çerçevesi ile örtüştüğü savını geliştirmektedir. Tezin ampirik bölümleri Liberya ve Sierra Leone'de yaşanan barışinşası deneyimlerine odaklanmaktadır. Bu örnekler, tezin kavramsal bölümlerinde geliştirilen parametreler çerçevesinde incelenmiştir. Ampirik bölümlerde hem nitel yöntemler kullanılmış, hem de nicel içerik analizi yöntemine başvurulmuştur. Sonuçlara göre, normatif bağlam ve failleri açısından devlet-merkezci kalan uluslararası toplum çerçevesi ile karşılaştırıldığında, dünya toplumu çerçevesinin sunduğu bakış açısının barışinşası müdahalelerini daha iyi anlamamızı ve açıklamamızı sağladığı görülmüştür. Sonuçlar, barışinşası literatüründeki, bu müdehale tarzının normatif merkezinin insan/birey güvenliği üzerine inşa edildiğini savunan köklü tartışmalara sorgulamamızı sağlayacak veriler ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Although the world society (WS) framework appears to be an important cornerstone in the theoretical triad of the English School (ES), it is the least developed concept amongst others (Buzan 2004). This dissertation's objective is to contribute to the literature which aims to develop and revitalize the WS framework, which is one of the three pillars of the ES of International Relations (IR). It uses this theoretical approach in the analysis of peacebuilding intervention practices. The dissertation proposes three specific parameters which constitute the progress from the international to world society framework. In this regard, changes in the (1) normative context, (2) agency and (3) identity appear as themes which differentiate the WS framework as a distinct theoretical category. The dissertation develops the argument that the progress from the international to world society overlaps with the change in the nature of intervention which have been evolving from traditional peacekeeping to new peacebuilding. The empirical sections of the dissertation focus on the peacebuilding experiences in Liberia and Sierra Leone. These cases are analyzed with specific references to the parameters emphasized in the theoretical chapters. Both qualitative analysis and quantitative content analysis methods are employed in the empirical chapters. According to the results, I suggest that the peacebuilding interventions are better understood and explained through the lenses of the WS framework compared to the international society framework which remains rather state-centric in terms of its normative context and agents. The results also challenge several long established arguments in the peacebuilding literature which suggest that the normative center of the peacebuilding is built upon the understanding of human/individual security.