Galatasaray Lisesi'nin kültüründe geçiş ritüelleri üzerine etnografik bir çalışma
An ethnographic study on rites of passage in Galatasaray High School's culture
  1. Tez No: 962383
  2. Yazar: BÜŞRA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ MEŞECİ GIORGETTI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimin Felsefi, Sosyal ve Tarihi Temelleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada Arnold van Gennep'in Geçiş Ritleri kitabında öne sürdüğü ritüel teorisi temel alınarak Galatasaray Lisesinin okul kültürünü inşa eden unsurlar incelenmiştir. Araştırma bir etnografik durum çalışmasıdır. Çalışmaya dair veriler liseden mezun olmuş 30 kişiden görüşme, gözlem ve doküman inceleme yöntemiyle elde edilmiştir. Mezunlar, 1950 ve 2024 arasında öğrenci olmuş kişilerden oluşmaktadır. Elde edilen veriler van Gennep'in ritüel teorisine göre sınıflandırılmıştır. Ayrılma/ Ön Hazırlık riti olarak; okulun fiziki, tarihi ve sosyal unsurları ele alınmıştır. Ara / Hazırlık riti olarak; öğrencilerin son sınıf olma durumları ele alınmıştır. Kaynaşma/ Son Hazırlık riti olarak; pilav günleri, şamata geceleri, jargonları, etüt ağabeyliği, protesto kültürleri, Grand Cour'a geçiş töreni ve lakap takmaları ele alınmıştır. Sınıflandırılan bu ritüeller, betimlenerek yorumlanmışlardır. Çalışma boyunca okulun ritüelleri 1950 senesinden 2024 senesine kadar kronolojik bir sırayla izlenmeye çalışılmıştır. Ele alınan ritüellerin yıllar içerisinde öğrenciler tarafından yorumlandığı, geliştirildiği ve böylece okula olan aidiyet duygularının artırıldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the elements that constitute the school culture of Galatasaray High School were examined based on Arnold van Gennep's ritual theory presented in his book The Rites of Passage. The research is an ethnographic case study. Data for the study were obtained from 30 graduates of the high school through interviews, observations, and document analysis. The graduates consist of individuals who were students between 1950 and 2024. The data obtained were classified according to van Gennep's ritual theory. As Separation/Preparation rituals, the physical, historical, and social elements of the school were examined. As Liminal/Transition rites, the students' status as seniors was examined. As Incorporation rites, Pilav days, Şamata (Hubbub) nights, jargon, graduate students' supervising, protest culture, initiation to the Grand Cour and name calling were examined. These classified rituals were described and interpreted. Throughout the study, the school's rituals were traced chronologically from 1950 to 2024. It was observed that the rituals examined were interpreted and developed by the students over the years, thereby increasing their sense of belonging to the school.