On ile otuzdokuz yaş arasında iki haftadan uzun süren öksürük şikayeti ile gelen hastalarda bordetella pertussis varlığının kültür ve pcr testleri ile araştırılması
Investigation of b. pertussis among patients aged 10-39 years with the complaint of cough persisting for 2 weeks or longer by culture and pcr
  1. Tez No: 421886
  2. Yazar: AYDAN KARAGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. DİLARA ÖĞÜNÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Boğmaca, B. pertussis'in neden olduğu, tüm yaş gruplarını etkileyebilen, bulaşıcı bir solunum yolu enfeksiyonudur. Özellikle yenidoğan ve bebeklerde yüksek morbidite ve mortaliteye sahiptir. Adolesan ve erişkinlerde atipik seyreden hastalığa çoğu zaman tanı konulamamakta; bu hastalar duyarlı bebek ve çocuklara bulaşta önemli bir kaynak oluşturmaktadır. Bu nedenle iki haftadan uzun süren öksürüğü olan adolesan ve erişkinlerde B. pertussis enfeksiyonunun laboratuvar incelemeleri ile araştırılması önerilmektedir. Bu çalışmada 2 hafta veya daha uzun süreli öksürüğü olan hastalarda B. pertussis sıklığını araştırmak amaçlanmıştır. 10-39 yaş arası 2 hafta veya daha uzun süreli öksürüğü olan 214 hasta çalışmaya dahil edildi. Ekim 2010–Mayıs 2011 tarihleri arasında Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları, Çocuk Hastalıkları ve Antalya Eğitim Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları Polikliniklerinde hastalardan nazofarengeal sürüntü örnekleri alındı. B. pertussis'in saptanmasında kültür ve PCR yöntemleri kullanılmıştır. B. pertussis'in PCR ile saptanmasında IS481 real time PCR, IS481 konvansiyonel PCR and ptxA-Pr gene PCR kullanılmıştır. Boğmaca tanısında real-time PCR ve konvansiyonel ptxA-Pr PCR testleri kullanılmış ve değerlendirme kriteri olarak eğer her iki PCR testi pozitif ise B. pertussis, IS481 pozitif ve Ct< 35 iken, ptxA-Pr PCR negatif ise Bordetella spp ve IS481 PCR testi 35≤ CT≤40 ve ptxA-Pr PCR negatif ise belirsiz olarak değerlendirilmiştir. Hastaların üçünün kültüründe B. pertussis üredi. Toplam 51 örnek (%23) IS481 real-time PCR yöntemiyle, 40 örnek (%18) IS481 konvansiyonel PCR yöntemiyle pozitif olarak saptandı. 15 örnek konvansiyonel ptxA-PrPCR yöntemi ile pozitif bulundu. PCR sonuçları değerlendirme kriterlerine göre yorumlandığında 15 örnek B. pertussis, 11 örnek Bordetella spp., 25 örnek belirsiz, 163 örnek ise negatif olarak değerlendirildi. B. pertussis enfeksiyonu adolesan ve erişkinlerdeki persistan öksürüğün sık nedenlerinden biridir. PCR yönteminin kültür yöntemine göre duyarlılığının yüksek olması ve sonuç elde etme süresinin kısa olması gibi çeşitli avantajları bulunmaktadır. Ancak özgüllüğü ve çapraz reaksiyonların olması boğmaca tanısında test sonuçlarının değerlendirilmesini güçleştirmektedir. Kültür ve PCR yöntemlerinin tanı sürecinde önemli yerleri vardır ancak her iki yöntemin de kısıtlılıkları bulunmaktadır. Tanı yöntemlerinin standize edilmesi gereklidir.
Özet (Çeviri)
Pertussis or 'whooping cough' caused by B. pertussis, can affect all age groups and is a contagious respiratory tract infection. It has significantly higher mortality and morbidity especially among newborns and children. Adolescents and adults with atypical symptomatic pertussis are often the source of the organism for pediatric cases. Therefore, it is suggested to do laboratory diagnostic tests for B. pertussis infection to the adolescents and adults with prolonged cough more than two weeks. The purpose of this study is to determine the frequency of the presence of B. pertussis among adolescent /adults who have prolonged cough for 2 weeks or longer. Two hundred and fourteen patients aged 10-39 years with the complaint of cough persisting for 2 weeks or longer were enrolled in the study. Nasofarengeal swab specimens were obtained from patients in the Departments of Pediatrics and Pulmonary Medicine at the Akdeniz University Hospital and in the Department of Pulmonary Medicine at the Antalya Education and Research Hospital between October 2010 and May 2011. Culture and PCR methods were performed to detect B. pertussis. IS481 real time PCR, IS481 conventional PCR and ptxA-Pr gene PCR were used for PCR analysis of B. pertussis. For the diagnosis of pertussis, IS481 real-time PCR and ptxA-Pr PCR were used in combination and the interpretation criteria of PCR results were as follows: if a specimen was positive for IS481 and ptxA-Pr it was considered to contain B. pertussis, if a specimen was positive for IS481 with a CT below 35 and negative for ptxA-Pr it was considered to contain Bordetella spp, if a specimen was positive for IS481 with a CT between 35 and 40 and negative for ptxA-Pr, it was considered indeterminate. Three patients were B. pertussis culture-positive. A total of 51 samples (23%) and 40 samples (18%) were positive B. pertussis PCR-positive by IS481 real-time PCR and IS481 conventional PCR, respectively. Fifteen samples were positive for B. pertussis by PCR method targeting ptxA-Pr gene. Using the interpretation criteria of PCR results; 15 specimens were interpreted as positive for B. pertussis, 11 specimens were interpreted as positive for Bordetella spp., 25 specimens were interpreted as indeterminate and 163 specimens were considered as negative. We conclude that B. pertussis infection is a common cause of persistant cough in adolescents and adults. PCR has several advantages over culture such as increased sensitivity and decreased time of the results. However, there are potential problems related to specificity and cross reactions that can complicate the interpretation of test results for pertussis diagnosis. Culture and PCR continue to have prominent places in the diagnostic process, but both have limitations. A standardisation of diagnostic methods is needed.